Právě teď, na konci května začíná sezona černého bezu. Tak si pospěšte, nasbírejte květy bezu a připravte do zásoby třeba bezový sirup nebo netradiční řízky. Bez kvete na každém rohu, byla by škoda toho nevyužít.
Bez černý je velice oblíbená bylina, která se používá nejen v kuchyni, ale i v léčitelství či k výrobě léků. O účincích této rostliny věděli již naši předkové, kteří spotřebovali jak listy, květy tak i plody.
Co nám může bez nabídnout?
- Pomáhá při bolestech kloubů a při revmatismu
- Čistí krev
- Pomáhá při zánětech ledvin a jater
- Má močopudné účinky
- Snižuje horečku, podporuje pocení
- Podporuje imunitu
Bez můžeme během roku zužitkovat hned dvakrát. Nejvíc na jaře, když začne kvést. To si můžeme z květů připravit například osvěžující sirup či limonády, ze sušených květů pak třeba čaj. Druhý sběr nás čeká na podzim, kdy košíky naplníme černými plody – bezinkami. Z plodů se vyrábí také sirupy a čaje, ale můžeme je přidat i třeba do marmelád a kompotů. Z bezinek se vyrábí také víno.
Již naše babičky připravovaly z bezů řízky. Ano i taková pochoutka se dá z bezu jednoduše připravit. Z vajec, mléka a mouky připravíme těstíčko, ve kterém obalíme čerstvě natrhané bezové květy. Pak už smažíme klasicky z obou stran. Těsto můžeme ochutit kořením, osolit nebo připravit sladkou variantu a řízky nakonec ochutit cukrem a skořicí. Netradiční voňavý řízek je hotový raz dva.