NaHCO3. Že vám tato kombinace písmen a čísla nic neříká? Jedná se o hydrogenuhličitan sodný, lidově řečeno o jedlou sodu, která dokáže opravdu zázraky. Bez sody to jde, ale se sodou je to mnohem jednodušší. A tak by soda neměla rozhodně chybět v žádné domácnosti. Nezatěžuje životní prostředí, je levná a účinná. Rozhodně ji neváhejte vyzkoušet, budete jistě mile překvapeni.  Poradíme vám, jak vám tento nenápadný bílý prášek pomůže při zdravotních potížích, ale také přidáme tipy, jak vám usnadní práci v domácnosti.

 

Zdraví

Trápí vás pálení žáhy? Víte, čím je způsobené? Je to právě nedostatkem NaHCO3 v žaludku.  Proto stačí při pálení žáhy rozmíchat do sklenice trošku sody a vodu vypít.

Chcete mít zuby zářivě bílé jako americké hvězdy? Pak jednou za čas neuškodí si zuby vyčistit sodou.

Jedlá soda také pomůže při zápachu z úst. Stačí vykloktat roztok jedlé sody a vlažné vody. Roztok pomůže také dokonale vyčistit rovnátka nebo zubní náhradu.

 

Domácnost

V domácnosti pak sodou vyčistíte podstatě cokoliv. Pomůže vám při ucpaném odpadu, to stačí vysypat kouzelný balíček sody do výlevky a zalít horkou vodou. Také vaše slavnostní stříbro bude díky sodě víc zářit. Sodu můžete přidat i do prádla k pracímu prostředku. Prádlo pak bude jasnější a čistší. Bát se nemusíte přidat sodu ani při praní dětského a kojeneckého prádla. Soda je totiž zdravotně nezávadná.

Připálili jste hrnec a nechce se vám nádobí drhnout drátěnkou? Pak vsaďte opět na sodu. Sodu nasypte na dno a zalijte trochou vody. Pak připáleniny snadněji odstraníte. Lžičku sody můžete přidat i do vody při umývání nádobí, to se pak krásně odmastí.  Z vody a sody vytvořte kašičku, která nahradí čistící písek na čištění sklokeramické desky či klasického sporáku. Kašičku nechte působit alespoň 20 minut, otřete vlhkým hadříkem a osušte.

Jedlá soda odstraňuje pachy, využijte toho, a dejte misku se sodou do ledničky, ale můžete ji nasypat i do odpadkového koše či popelnice. Stejně tak odstraní pach z koberce po „nehodě“ vašeho batolete či domácího mazlíčka. Sodu stačí rozsypat na koberci a pak vyluxovat.

 

Vaření

I v kuchyni je jedlá soda vítaným společníkem. Soda je například i součástí kypřícího prášku do pečiva, díky kterému jsou pak buchty tak nadýchané. Soda dokáže změkčit i maso, stačí ji trošku přimíchat do marinády. Pokud se chcete zbavit zápachu rybího masa, pak vsaďte opět na sodu. Soda zvládne zachovat svěží zelenou barvu při vaření brokolice nebo hrášku.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO