NaHCO3. Že vám tato kombinace písmen a čísla nic neříká? Jedná se o hydrogenuhličitan sodný, lidově řečeno o jedlou sodu, která dokáže opravdu zázraky. Bez sody to jde, ale se sodou je to mnohem jednodušší. A tak by soda neměla rozhodně chybět v žádné domácnosti. Nezatěžuje životní prostředí, je levná a účinná. Rozhodně ji neváhejte vyzkoušet, budete jistě mile překvapeni.  Poradíme vám, jak vám tento nenápadný bílý prášek pomůže při zdravotních potížích, ale také přidáme tipy, jak vám usnadní práci v domácnosti.

 

Zdraví

Trápí vás pálení žáhy? Víte, čím je způsobené? Je to právě nedostatkem NaHCO3 v žaludku.  Proto stačí při pálení žáhy rozmíchat do sklenice trošku sody a vodu vypít.

Chcete mít zuby zářivě bílé jako americké hvězdy? Pak jednou za čas neuškodí si zuby vyčistit sodou.

Jedlá soda také pomůže při zápachu z úst. Stačí vykloktat roztok jedlé sody a vlažné vody. Roztok pomůže také dokonale vyčistit rovnátka nebo zubní náhradu.

 

Domácnost

V domácnosti pak sodou vyčistíte podstatě cokoliv. Pomůže vám při ucpaném odpadu, to stačí vysypat kouzelný balíček sody do výlevky a zalít horkou vodou. Také vaše slavnostní stříbro bude díky sodě víc zářit. Sodu můžete přidat i do prádla k pracímu prostředku. Prádlo pak bude jasnější a čistší. Bát se nemusíte přidat sodu ani při praní dětského a kojeneckého prádla. Soda je totiž zdravotně nezávadná.

Připálili jste hrnec a nechce se vám nádobí drhnout drátěnkou? Pak vsaďte opět na sodu. Sodu nasypte na dno a zalijte trochou vody. Pak připáleniny snadněji odstraníte. Lžičku sody můžete přidat i do vody při umývání nádobí, to se pak krásně odmastí.  Z vody a sody vytvořte kašičku, která nahradí čistící písek na čištění sklokeramické desky či klasického sporáku. Kašičku nechte působit alespoň 20 minut, otřete vlhkým hadříkem a osušte.

Jedlá soda odstraňuje pachy, využijte toho, a dejte misku se sodou do ledničky, ale můžete ji nasypat i do odpadkového koše či popelnice. Stejně tak odstraní pach z koberce po „nehodě“ vašeho batolete či domácího mazlíčka. Sodu stačí rozsypat na koberci a pak vyluxovat.

 

Vaření

I v kuchyni je jedlá soda vítaným společníkem. Soda je například i součástí kypřícího prášku do pečiva, díky kterému jsou pak buchty tak nadýchané. Soda dokáže změkčit i maso, stačí ji trošku přimíchat do marinády. Pokud se chcete zbavit zápachu rybího masa, pak vsaďte opět na sodu. Soda zvládne zachovat svěží zelenou barvu při vaření brokolice nebo hrášku.

image_print