Zkusíte si vzpomenout, kdy jste naposledy jedli kapustu? Že už si to ani nevybavujete a přemýšlíte, jestli vám ji naposledy nenaservírovala kuchařka ve školní jídelně? Opravdu by byla škoda, si tuto často opomíjenou zeleninu doma občas nepřipravit.

 

Co to je?

Kapusta (brukev) je označení pro dvouletou košťálovou zeleninu. Kapustu pěstovali už staří Egypťané, a od 16. století byly známé blahodárné účinky na náš organismus. Postupem času se začala kapusta šlechtit a pěstovat téměř po celém světě. U nás je nejrozšířenějším druhem kapusta hlávková a růžičková, které si snadno můžete vypěstovat na zahrádce.

Kapusta obsahuje vitamín B1, draslík, vitamín C, kyselinu listovou, železo. Je navíc bohatým zdrojem vlákniny.

 

Růžičková kapusta

Pokud vám kapusta neroste na zahradě, můžete ji koupit, většinou už bez košťálu a to v podobě obraných růžiček. Čím menší růžičky koupíte, tím méně práce budete mít při samotné přípravě. Vybírejte růžičky sytě zelené, někdy i s lehce nafialovělým nádechem.  Naopak neberte nažloutlé, vyschlé, nebo růžičky napadené škůdci či plísněmi. Kapustu pak můžete v chladu v ledničce v otevřeném pytlíku skladovat několik dní. Růžičky kapusty časem od svrchních listů zavadají (podobně jako u zelí). Uvnitř jim to ale nijak neškodí, zavadlé lístky stačí pouze odloupnout.

Před přípravou růžičky zbavte případného košťálu a oloupejte vrchní lístky. Důkladně omyjte a pokračujte podle receptu.

Rozpaky z růžičkové kapusty vyvolává její nezaměnitelná intenzivní nahořklá příchuť. Klíč k tomu jak ji přijít na chuť je ve správné přípravě. Dlouhé vaření uvolňuje sirný zápach, který pak způsobuje nepříjemnou chuť. Růžičkovou kapustu tedy stačí povařit jenom chvilku. Pokud ji připravíte dobře, může se stát oblíbeným jídlem.

 

Hlávková kapusta

Pokud se rozhodnete pro hlávkovou kapustu, vybírejte při nákupu očima. Kapusta by neměla být povadlá, zkontrolujte i škůdce. Hlávkovou kapustu se snažte spotřebovat co nejrychleji, nevydrží v ledničce tolik co růžičková. Kapustu před vařením důkladně očistěte a rozeberte na jednotlivé listy.  Svrchní otevřené a tmavě zelené listy se sice zpracovat dají, bývají ale nejtužší a občas i vláknité.  Abyste se dokonale zbavili nečistot a případných škůdců, je dobré listy namočit ve vodě.

Po umytí každý list přeložte a vykrojte tuhé žebro. Jakmile se budete blížit středu, žebra budou tenčí a listy jemnější. V téhle fázi můžete buď pokračovat v loupání, nebo rovnou vykrojit košťál nožem a celou hlávku nakrouhat. Oproti růžičkové kapustě je potřeba delší doba vaření.

 

Oba druhy lze použít podobným způsobem. Jsou skvělým základem do polévek, hodí se také jako zeleninová příloha k masům nebo jako součást zapékaných pokrmů.  Můžete je použít i do studených salátů, musíte je ale nejprve spařit či povařit. Co takhle zkusit kapustové karbanátky nebo závitky? Fantazii se meze nekladou. Tak co už máte chuť na kapustu? Nebo se stane jenom jídlem ze školní jídelny?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO