Dnes už si mnozí z nás ani nedovedou představit svou kuchyň bez domácích spotřebičů. Kuchyňské spotřebiče jsou pomocníci, kteří nám ušetří jednak čas, energii, peníze, ale mnohdy svou práci vykonají lépe než my sami. Pojďme se na některé z nich blíže podívat.

Chladničky

Téměř každá domácnost je dnes vybavena lednicí. Tento spotřebič je pro uchování čerstvých potravin nepostradatelný. Naše prababičky si snadno poradily i bez ní, a to především tak, že vařily jen ze sezónních potravin, které často sklidily ze zahrádky. Pakliže skutečně byla potřeba něco dlouhodobě uskladnit, posloužily chladné sklepy a spíže nebo různé způsoby konzervace.

Dnešní chladničky jsou navrženy pro maximální uspokojení požadavků nás uživatelů. Jednak svými rozměry, které se hodí do běžných kuchyní, i na chatu, ale především svými funkcemi a vlastnostmi.  Chladící zóny jsou rozvrženy tak, aby uchovaly optimální teplotu pro čerstvost uložených potravin. Chytré zásuvky a přihrádky pomohou zefektivnit využití prostoru.

Součástí některých je i mrazák. Jeho velikost se často odvíjí od velikosti samotné ledničky. Lze pořídit i monoklimatickou, bez mrazáku. Asi největšími „borci“ mezi ledničkami jsou ty americké, dvoukřídlé. Často s displejem a výrobníkem ledu.

Varné desky

Pokud nejste vyznavači raw stravy, určitě se neobejdete bez tohoto spotřebiče. Na trhu je k dostání nepřeberné množství, ale nejdůležitějším kritériem při výběru je energie, na kterou je přístroj přiveden. Myslíme tím plyn, elektriku, nebo pro milovníky nostalgie a „starých dobrých časů“ i dřevo. Vše má svá pro a proti. Plynový sporák je snadno regulovatelný, po vypnutí nemá teplotní dojezd a lze na něm vařit snad ve všech nádobách. Velkou nevýhodou je poměrně snadné uhašení plamene, například když přeteče voda z hrnce. A v neposlední řadě i cena plynu.

U elektrické varné desky můžeme hovořit o sklokeramické a indukční. První ze zmíněných variant má nižší pořizovací cenu, také na ní lze použít téměř veškeré nádobí a čištění je hračka. Jako nevýhoda jí bývá často přisuzován teplotní dojezd plotýnky, kdy i po vypnutí deska stále vaří. Oproti tomu indukce, ta tento nedostatek nemá. Stejně tak při čištění postačí desku přetřít hadříkem a je uklizeno. Regulace teploty je srovnatelná s plynovým sporákem.

Zvláštností u indukční desky je, že dokud na plotýnku nepostavíte hrnec, nesepne se. Totéž platí, i pokud během vaření kastrol sundáte, plotýnka přestane fungovat a bude po určitou dobu čekat, než se nádoba nevrátí, jinak se sama vypne. Jednou opravdu velkou nevýhodou je, že na indukci nejde použít každé nádobí. Ovšem díky velké oblibě těchto varných desek se i výrobci hrnců, kastrolů, pánviček i konvic snaží upokojit poptávku.

Trouby

Kdo z nás si dovede představit život bez pečeného masa, zeleniny nebo výborného moučníku ke kávě? Toho všeho by nebylo, nebýt trouby. Stejně jako u varných desek se trouby liší podle toho, zda jsou na plyn či elektriku.

Pro většinu spotřebitelů je i důležitým kritériem, zda je trouba vestavná či volně stojící. Dnešní trendy kuchyní nahrávají spíše těm vestavným, a to zabudovaným do úrovně očí. Takto je lépe do trouby vidět a snazší manipulace horkým pokrmem.

Dnes už rčení „ty jsi trouba“ pozbylo svůj původní význam. Současné trouby jsou velice inteligentní, nabízí spoustu programů, přes klasický horní a spodní ohřev, přes 4D horkovzduch, pečení pizzy, rozmrazování, gril, aj.

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnka je věc, kterou někteří nepotřebují anebo ze zásady vůbec nechtějí, pak jsou ale tací, co si bez ní nedovedou představit život. Pořizovací ceny se různí. Na trhu jsou k dostání obyčejné volně stojící mikrovlnky, pouze s funkcí ohřátí jídla, až po vestavené mašinky, které v sobě mají třeba i gril.

Pro ty, kteří touží po klasické troubě, i té mikrovlnné, ale řeší malý prostor, i na ně někteří výrobci mysleli s kombinací „2 v 1“. I v tomto případě je možné volit mezi vestavěnou či volně stojící, stejně tak i malou nebo v klasickém rozměru trouby. Na první pohled se ničím neliší. Až při delším zkoumáním zjistíte, že nemá otočný talíř, jen klasický pečící rošt.

Jejich velká nevýhoda je, že pokud pečete maso, nemůžete si v mikrovlnce ohřát knedlíky. Je to buď, anebo. I u ceny spotřebiče se možná trochu zarazíte a popřemýšlíte, jestli se nevyplatí koupit trouby zvlášť. Ovšem kdo drží krok s novými technologiemi, touto „maličkostí“ se nenechá zaskočit.

Mixér

S přípravou jídla nám mnohdy pomáhají různé mixéry, roboty, šlehače, hnětače.

Stolní mixéry jsou často vysokootáčkové a velmi výkonné, umí dokonale rozmixovat zeleninu na dětské příkrmy, husté polévky, nebo i ořechy na ořechová mléka či másla. Některé umí rozdrtit led a vyrobit tak sorbet či zmrzlinu.

Potřebujeme-li rozmixovat něco přímo v nádobě, jako třeba polévku v hrnci, rozhodně sáhneme po tyčovém mixéru. Hodí se i na přípravu pomazánek či pest. Jeho součástí bývají i další nástavce, jako metla nebo sekáček.

Ideálními pomocníky pro šlehání těst na moučníky, jsou ruční mixéry. Jejich metly si poradí jak s těstem samotným, tak umí vyšlehat i tuhý sníh či připravit dokonalou domácí majonézu.

 

Kuchyňské spotřebiče jsou zkrátka na denním pořádku a málokdo by si život bez nich dokázal představit.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO