Malé, voňavé, sladké. Tak přesně takové jsou maliny. Bobulové ovoce, které roste na keři – maliníku ve volné přírodě nebo na zahrádkách a neodmyslitelně patří k létu. Pochází z jižní Evropy a rozšířily se odtud i do ostatních oblastí.  Víte, jak maliny správně využít v kuchyni a co všechno nám maliny přinášejí?

 

Maliny nám nabídnou hodně

Maliny stojí ve stínu svých letních kamarádek – jahod. Přitom nám mohou nabídnout mnohem víc než právě jahody. Obsahují vodu, sacharidy, vitamíny (C, B7, E), minerální látky (vápník, zinek, fosfor, železo), třísloviny, pektin, biotin, organické kyseliny. Maliny mají velmi silné antioxidační schopnosti, pomáhají při průjmu, odvodňují, uvolňují křeče. Šťáva z malin je také dobrá na trávení a doporučuje se při revmatizmu, cukrovce i kožních onemocněních.  V léčitelství se využívají i listy maliníku.

 

 

Nejlepší je, když si tento dar přírody natrháte přímo v lese nebo na zahrádce. Maliny můžeme koupit v obchodech a to po celý rok, pak už ale nejsou tak chutné. Při nákupu dávejte pozor na přezrálé nebo naopak nezralé, nahnilé či plesnivé maliny. Setkat se můžeme s různými odrůdami a tak si můžete pochutnat třeba i na žlutých nebo bílých malinách.

 

Co z malin?

Maliny se konzumují nejlépe v syrovém stavu. Chcete si vychutnat jejich chuť i v zimě? Není problém. Jsou totiž ideálním ovocem na zavařování nebo mrazení. Vyrábí se z nich marmelády, džemy, sirupy, přesnídávky ale také oblíbené limonády – malinovky. Využít se pak dají v teplé i studené kuchyni a to při přípravě převážně sladkých jídel (bublaniny, nákypy). Čerstvé maliny se pak mohou stát pomyslnou třešničkou na dortu, k dozdobení různých dezertů, pudinků či pohárů. Přidat je můžete také do smoothie, letních osvěžujících koktejlů nebo sektů místo jahod. Netradiční jsou pak recepty s masem. Z malin můžete připravit omáčku a podávat k  pečenému masu. S malinami musíte pracovat ale rychle. Rády totiž podléhají plísni a snadno se pomačkají.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO