Mango si svou oblibu u českých strávníků teprve získává. Pokud i vy patříte k těm, kteří mango ještě neochutnali, rozhodně neváhejte, chutná totiž skvěle a má nám co nabídnout.

 

Jaké je mango?

Mango je plod mangovníku a patří mezi tropické ovoce. Zajímavostí je, že na dvacet metrů vysokém stromě vykvete přibližně čtyři miliony květů ročně, ale jen asi z 25 tisíc květů se vyvine v plod.  Navíc se mangovník dožívá přibližně do sta let a za tu dobu stihne urodit až dva milionů plodů manga.  Původ není přesně znám, ale předpokládá se, že pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Mango je skvělým zdrojem vitamínu A, C a beta karotenu. Plod o hmotnosti 300 gramů zvládne hravě pokrýt denní doporučenou dávku vitamínu C.  Obsahuje také draslík a vlákninu. Navíc má málo tuků a sodíku. Plody se liší podle druhů barvou i velikostí. Největší plody váží až 2 kilogramy.

Chuť manga je aromatická, lehce připomíná broskev, má vyšší obsah cukru, který se pohybuje kolem 16 gramů na 100 gramů ovoce. Má tedy i více kalorií než vodnatější a méně sladké druhy ovoce. Ve 100 gramech je 66 kcal. Pokud si tedy snažíte udržovat figuru nebo držíte dietu, konzumujte mango spíše v první polovině dne, nejlépe jako součást snídaně nebo svačiny.

 

Mango v kuchyni

Mango není zrovna levná záležitost, a tak už při výběru manga bychom měli zvýšit pozornost. Ovoce by nemělo mít tmavé skvrny a nesmí být měkké. Zralé ovoce poznáte tak, že je na omak pružné a citlivé na otlaky. Ze zralého manga po rozkrojení vytéká šťáva. Před přípravou se mango rozkrojí a následně se konzumuje sytě žlutá dužina bez pecky, ideálně pak v čerstvém stavu, aby si zachovala všechny důležité živiny.

Mango je jedním ze symbolů asijské kuchyně. V té se pojí kombinace sladkých, slaných a pikantních chutí. U nás se s mangem zatím moc neexperimentuje a nejčastěji se přidává třeba do bílého jogurtu, ovocného salátu nebo ho popíjíme rozmixované s ostatním ovocem ve stále oblíbenějším smoothie. Mango skvěle chutná v kombinaci se sýry, obzvláště pak se sýrem typu camembertu. Výborně chutná i čerstvě vymačkaná šťáva z manga nebo třeba mangová marmeláda. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte toto exotické ovoce v pečených dezertech, ale také třeba v indických masových směsích s rýží a kari.

Víte, že by se mango mělo zpracovat ihned po vyndání z ledničky? Pokud získá pokojovou teplotu, změní i chuť, která není zrovna ideální.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO