Pro někoho pamlsek, pro jiného fitness svačinka. Müsli tyčinky zabírají důležitou část našeho trhu a jsou považovány jako druh cukrovinky. Jejich hlavní výhodou je, že druhy bez polevy vydrží vysoké teploty a v nejhorším případě se nám tyčinka v batohu zlomí vpůli. Jsou záchranou proti hladu, odměnou za sportovní výkon či sladkostí po obědě. Které jsou opravdu vhodné ke konzumaci a kterým bychom se měli naopak vyhnout?

 

Základem každé müsli tyčinky je směs obilných vloček a extrudovaných složek, přičemž jako pojivo se používá glukózový sirup. Příchuť potom dělá ovoce, které je většinou sušené či kandované. Druhů najdete na trhu nespočet – meruňky, jahody a brusinky jsou však nejoblíbenější. Některé výrobky obsahují takzvanou ovocnou pastu, která slouží jako pojivo a sladidlo. Dalším favoritem jsou čokoládové, oříškové, s jogurtovou polevou ad. Tyčinky s polevou mají větší energetickou hodnotu, ale pro hubnutí určitě vhodné nejsou. Tyčinky s polevami jsou tučnější, kaloričtější a existuje u nich riziko výskytu škodlivých transmastných kyselin než u tyčinek bez polev.

 

Nepleťme si müsli tyčinky s oříškovými tyčinkami, které jsou spojené sirupem či medem. Tyto výrobky nemohou být označovány jako cereální tyčinky. Bylo by rovněž nespravedlivé srovnávat oříškovou tyčinku z hlediska energetické hodnoty s cereálními, protože ořechy jsou velice bohaté na kalorie.

 

Výrobci se velmi snaží zaujmout obalem, který pomocí grafiky má pomoct zákazníkovi k rozeznání značky, chuti a polevy müsli tyčinky. Podle testů je dokázáno, že konzumenti raději zakoupí menší tyčinku za nízkou cenu než větší počet kusů za cenu vyšší. Na obalu sledujte použitý druh tuku, podíl ovocné složky a množství cukru.

 

 

 

No a jak dopadly müsli tyčinky s jogurtovou polevou v dTestu?

 

Fit Fruitík jahoda v jogurtu – 70 % – 9kč

Albert Quality Müsli tyčinka meruňka v jogurtu – 66 % – 5kč

Globus/korrekt Müsli tyčinka meruňka v jogurtové polevě – 64 % – 3kč

Albert Quality Müsli jahoda v jogurtu – 63 % – 5kč

 

No a pro tentokrát to nevyhrál produkt:

 

Rupa Fly Müsli Jahoda s jogurtem – 48 % -5kč

 

 

Názor odborníka:

Dať si dobrú musli tyčinku, je super spôsob ako doplniť energiu behom dňa, a zahnať chuť na „sladké“, v ideálnom prípade si spraviť domácu variantu, ktorá je veľmi jednoduchá a veľmi chutná…

 

Pekné mlsanie!

Tomáš Kohút – kuchař v domácnosti

 

Recept na vynikající a zdravé domácí müsli tyčinky

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO