Zázračné bobule přezdívané goji využívá již po staletí tradiční čínská medicína. V posledních letech se goji stává stále více vyhledávanou superpotravinou i u nás. Víte, co je to kustovnice čínská a jak její zázračné schopnosti využít?

 

Nadupaná superpotravina

Kustovnice čínská (čínsky gou qi – čtěte goji) je asi 0,5-1 metr vysoká rostlina z čeledi lilkovité, malé červeně zabarvené plody se nazývají godži. Její domovinou jsou asijské země, jako je Pákistán, Nepál, Čína, Mongolsko, Thajsko, Japonsko a Korea. Plody tohoto drobného ovoce se sklízí ručně a jsou doslova nadupané aminokyselinami. Těch obsahují neuvěřitelných 18 druhů, dále pak v plodech goji najdete 21 stopových prvků (např. zinek, železo, vápní, selen). Červené zabarvení mají stejně jako třeba mrkev díky obsahu karotenoidů. Z vitamínů jsou pak zastoupeny vitamíny skupiny B a vitamín E. Díky této kombinaci a přítomným antioxidantům podporuje konzumace goji imunitní systém, snižují krevní tlak, zlepšují krvetvorbu. Prokázán je i příznivý vliv na zrak a funkci jater.

Na trhu můžete sehnat plody kustovnice čínské, ale také kustovnice cizí, kterou si můžete vysadit i u nás. Při nákupu si všímejte etikety a dejte pozor na to, abyste nekupovali sušené plody kustovnice Goji Berry. Tyto plody nejsou tak dobré a nemají ani takové hodnoty jako nabízí právě kustovnice čínská, ideálně pak v BIO kvalitě.

 

Jak vlastně goji chutná?

Sušené plody kustovnice čínské mají specifickou hořkosladkou chuť, která nám může připomínat kombinaci brusinek, třešní a šípku. Zázračné bobulky se stávají součástí speciálních doplňků stravy, ale také hubnoucích potravin. Na trhu seženete sušené plody goji, které jsou podobné sušeným rozinkám. Přidat je můžete do nejrůznějších pokrmů. Začněte třeba hned ráno a goji  přidejte do oblíbeného müssli, ovesné kaše nebo třeba i do smothie. Pokud milujete sladké, pak neváhejte a přidejte goji třeba do vašeho oblíbeného koláče či buchty. Se složením goji, rozinky a tvaroh nešlápnete vedle. Hrst goji můžete nasypat i do zeleného čaje, čaj nejen že přítomný karoten obarví, ale tělu navíc dodáte tolik potřebné živiny. Goji nechte v čaji vylouhovat, poté je vytáhněte a bez obav snězte. Zdraví nápoj vytvoříte přidáním goji do domácí ovocné limonády. Pomocí kustovnice čínské můžete vylepšit třeba i ovocný nebo zeleninový salát.

 

Pokud jste ještě goji neochutnali, rozhodně neváhejte a goji vyzkoušejte. Tyto malé bobulky vás rozhodně překvapí.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO