Kdo nezbožňuje rohlík či krajíc chleba s Nutellou nebo jinou kakaovo-lískooříškovou pomazánkou? Tuto kombinaci musíte nenávidět či milovat. Jednoduchá snídaně či chutná svačina za sebou skrývá spoustu tuku, cukru a oříškové aroma. Tyto pomazánky také vyplňují místo na hotelových snídaních a ve školních svačinách. Jak se dá vybrat ta lepší a existuje vůbec taková? Zabořte lžíci do vaničky s Nugetou a jdeme na to.

 

 

Důležitý je vždy obsah kakaa, druh použitého tuku a jeho množství a počet nežádoucích látek v daném výrobku. Na pultech supermarketů najdete jednobarevné kakaovo-lískooříškové pomazánky nebo dvoubarevné, kde najdete vrstvu ze syrovátky či mléka. Liší se od sebe recepturou a použitými surovinami. Obě dvě pomazánky musí mít minimálně 30 % tuku. Horší je podíl cukru, který činí přes 50% obsahu. Zbytek je potom kakao, ořechy či ořechová aromata. Pozor dávejte na navoněné pomazánky, které ořechy ani neviděly. Obsah ořechů se pohybuje okolo 13–15 %, ale můžete narazit třeba i na 45 %. Pro příklad Nutella obsahuje 13 %.

Pozor si určitě dejme na podíl kakaa. To se pohybuje okolo 7–9 %, ale jako vždy, je v tom háček. Dle legislativy není množství přikázáno, takže může být výrobek jen obarven karobem nebo svatojánským chlebem. A my si vesele myslíme, jak konzumujeme to zdravé kakao. Výrobci nejsou povinni na obalu uvést druh použitého tuku. Podle toho můžete rozpoznat férového výrobce.

 

 

No a pojďme na vyhlášení Dtestů:

Ferrero Nutella (vyrobena v Německu) – 83 % – 84 Kč

Ferrero Nutella (vyrobena v Polsku) – 78 % – 66 Kč

Penny Market Choco´la Lískooříšková pomazánka – 74 % – 45 Kč

Albert Quality Lískový oříšek a kakao – 70 % – 54 Kč

Kaufland/K-Classic Nussano – 70 % – 45 Kč

 

Černý puntík:

De Rit Organics Chocoreale Hazelnoot Bio – 51 % – 159 Kč

 

 

Názor odborníka:

Určitě dávám přednost kvalitním výrobkům než levným náhražkám, které oříšky ani neviděly. Když už chci dávat svému dítěti na svačinu pomazánku tohoto typu, bedlivě vybírám, kde tento produkt koupím. Raději ale preferuji alternativní recepty po domácku (oříšky, kakao, mléčná čokoláda a kondenzované mléko) nebo domácí marmeládu od babičky.

Lenka Jarošová – Kuchařka v domácnosti

 

Recept na luxusní domácí lískooříškovou nutellu.

image_print