Po komárech a mouchách je to nejotravnější hmyz, se kterým se můžete doma setkat. Že nevíte o kom je řeč? Dáme vám nápovědu. Malé mušky, shnilé ovoce. Už víte? Ano, jsou to octomilky. Kde se tyto malé mušky berou a jak se jich zbavit?

 

Někdy stačí opravdu málo

Necháte v kuchyni nahnilé jablko, banán, kousek svačiny a jsou tam hned. Řeč je o octomilkách, malých muškách, které dokáží pěkně potrápit. Jenom když kolem vás prolétnou, nedej bože vlétnou přímo do nosu, pak každý doslova vylétá z kůže. Sice nekoušou, zdraví škodlivé nejsou, nepřenáší žádné choroby, v podstatě jsou vcelku neškodné, ale přeci jen je nesnášíme.  Není nic jednoduššího než s nimi jednou provždy skoncovat. Válku jim ale vyhlaste ještě před tím, než uvidíte první mušku.

Octomilky si vyloženě pochutnávají na zralém až hnijícím ovoci, milují sladké šťávy, s radostí si pochutnají i na víně a neodolají ani zbytkům jídla v odpadkovém koši. Ano, takovéto pochoutky octomilky milují.  Do zralého ovoce pak nakládají svá vajíčka.

Jak tedy na ně? Čistota je základ, v kuchyni dodržujte pořádek. Pravidelně kontrolujte ovoce, shnilé vyhoďte, nenechávejte ve skleničkách zbytky sladkého jídla, ovoce, sladkého pití či vína.  Pravidelně vynášejte a čistěte odpadkový koš.

Pokud se nějaká ta muška přece jenom objeví, ihned zaútočte. Vyčistěte vroucí vodou odpady, kde se rády mušky schovávají, a nastražte past. Pokud nechcete kupovat chemické lapače, pak vsaďte na přírodní cestu. Do malé misky nachystejte lákadlo v podobě přezrálého ovoce (jablko, banán, hroznové víno), přidejte kousek citronu nebo i lžíci vína. Nádobu pak překryjte potravinovou folií, a jehlou do ní udělejte pár dírek. Octomilky mají zatraceně dobrý čich, sladkou vůni ucítí i na velkou vzdálenost. Nechají se tedy nalákat, vlezou dírkou do misky, ale ven už se nedostanou.

Zkuste také vsadit na klasickou mucholapku, na kterou se ty malé potvůrky také rychle nechají nachytat.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO