Nejen správný muž má mít nůž. Ani kuchařky a kuchaři se při vaření bez pořádného nože zkrátka neobjedou. Nakrájet, nasekat, oloupat, přeříznout, ukrojit. To všechno a ještě mnohem víc musí nože zvládnout. Víte, na co se který nůž hodí? Jak se vybrat ten správný a jak se o nože pak starat? Každá potravina si totiž žádá svůj nůž. A jeden v kuchyni rozhodně nestačí.

 

Nejčastější druhy nožů

 

Univerzální – menší nůž s rovnou silnější čepelí a kulatou špičkou. Dlouhý je kolem 15 cm. Uříznout by měl téměř všechno, ale ne vždy dokonale a snadno.

 

Porcovací nůž – používáme k řezání a porcování masa. Nože jsou silnější se špičatou neohebnou čepelí.

 

Nůž na chleba – má dlouhou pružnou a vlnitou čepel s vroubkovaným ostřím. Kvalitní nůž dokáže nakrájet čerstvý chleba s ještě teplou kůrou bez poškození.

 

Nůž na zeleninu – má krátkou asi deseticentimetrová čepel.

 

Vykrajovací nůž –  používá se na vykrajování zeleniny či brambor. Nůž má tenkou čepel a ostrou špičku, délka je do 10 cm.

 

Filetovací nůž – je určen pro milovníky ryb. Má dostatečně dlouhou a přiměřeně pružnou čepel s rovným ostřím, která dokáže oddělit rybí maso od kůže a kostí.

 

Steakové nože – připomínají velikostí příborové nože, jenom mají slabé vroubkované ostří. Slouží ke krájení steaků.

 

Nůž na sýry – má na čepeli otvor, díky němuž se pak sýry nelepí. Na konci má špičku, která slouží k napíchnutí plátku sýra.

 

Špikovací nůž – využijeme ho při špikování masa špekem.

 

V kuchyni často využijeme i škrabku na brambory a zeleninu, kuchyňské nůžky a sekáček na bylinky.

 

 

Jak se o nože starat

Aby nám nože dobře sloužily, je třeba s o ně pečlivě starat. Myčka především levnějším nožům škodí, nože se v ní o sebe třou, nesvědčí jim ani pak dlouhé máčení ve vodě. Na levných nerezových se mohou objevit kousky rzi. Nože raději omyjeme houbičkou a jemně je omyjeme jarovou vodou. Nikdy nepoužíváme tekuté písky, které by mohly čepele nožů poškrábat.

Víte, že poškodit nože můžete, pokud krájíte na tolik oblíbeném sklokeramickém prkénku? Proto šéfkuchaři doporučují starou dobrou klasiku – dřevěná prkénka. Nože se pak tolik netupí. Ostrý nůž vám vám usnadní a urychlí vaření.

 

 

Důležité je také to jak nože ukládáte. Nože by se zásadně neměly ukládat jen tak volně do šuplíku, kde se díky nárazům o sebe rychle ztupí.  Kvalitní nože mají svá pouzdra, do kterých nože ukládáme. Ideální je také použití speciálního stojanu na nože, který by měl být nejlépe dřevěný. Vhodné jsou také magnetické lišty, které připevníme nad pracovní desku a nože tak máme hned po ruce.

 

Alespoň jednou za rok dopřejte nožům důkladnou péči v podobě broušení. Nože se totiž postupně tupí a práce s nimi je pak nejen že nebezpečná, ale také podstatně pomalejší a namáhavější. Nože si můžeme doma nabrousit pomocí brousku nebo ocílky. Kvalitnější a dražší nože raději svěříme do rukou odborníka.

 

 

 

Keramika nebo nerez?

 

Nechcete při krájení ovoce a zeleniny přijít o cenné vitamíny a minerály? Pak sáhněte po keramickém noži. Potraviny, které budete krájet s noži s keramickou čepelí, nemění chuť ani vůni a zůstávají déle svěží. Keramické nože se tedy hodí pro krájení ovoce, zeleniny a ocení je také maminky při vaření dětských pokrmů nebo příznivci zdravé stravy. Nevýhodou ovšem je, že jsou velmi křehké a při pádu se jim může ulomit špička nože nebo se úplně rozpadnou. Takovéto nože na druhou stranu vydrží déle ostré než ty ocelové. Doma si je ovšem nenabrousíte. Je nejlepší si je nechat nabrousit odborně.

 

 

Mnohem používanější jsou ale nože nerezové. Aby byl ale nůž kvalitní, je třeba si připlatit. Což se vám ale opravdu vyplatí. Kvalitním nožem ukrojíte pak téměř cokoliv a jsou téměř nezničitelné. Snadno si ho nabrousíte doma.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO