Sýrová, šunková, s feferonkami, žampiony, slaninou nebo dokonce s ovocem? Také se vám sbíhají sliny při pohledu na pizzu? Není se čemu divit, pizza je jedním z neoblíbenějších jídel napříč kontinenty. Jaká je její historie a pochází pizza opravdu z Itálie, jak se říká?

 

Kam až sahá historie?

Historie pizzy sahá až daleko do minulosti. Již staří Egypťané a později i Římané už před mnoha tisíci lety rozemílali obilí, po jeho zpracování je smíchali s vodou a pak připravovali jednoduché koláče. Později je začali obkládat různými ingrediencemi. Po celá staletí probíhala výroba těchto placek beze změn. Až později se zvýšila chutnost nudných placek pomocí sýrů a po výpravách Kryštofa Kolomba zdobily tyto placky i rajčata a protlaky. Původní výraz „picea“ ze kterého je odvozen nynější název pizza pochází z konce 17 století z Neapole v jižní Itálii. Tam vznikali první restaurace – pizzerie, které podávaly placky, které dobyly svět.  I vývoj pizzy byl poměrně zdlouhavý. Těsto se vylepšovalo a ingredience přibývaly.

Historie moderní pizzy tak jak ji známe dnes, se začala psát v roce 1899, když známý pizzař Rafael Esposito připravil pizzu v barvě italské trikolory pro mladou královnu Margaretu. Pizza byla obložena rajčaty, mozzarellou a zdobily ji lístky bazalky. Pizza sklidila velký ohlas a na počest královny byla pojmenována na pizzu Margaritu. Recept na pizzu se pak šířil po Itálii jako lavina, kdo ji ochutnal, jen ji chválil. Díky turistům se postupně rozšířila do celého světa a italské národní jídlo se stalo celosvětovým fenoménem. Nyní už má nespočet různých variací a miliony oblíbenců.

Pizzu si můžete dát v pizzeriích i restauracích nebo koupit mraženou. V obchodech seženete i korpus na pizzu, který si pak už sami ozdobíte podle vlastních chutí. Není ale nic lepšího, než si připravit svoje těsto. Vůně hotové pizzy pak nenechá nikoho chladným.

Vyzkoušejte náš klasický recept na pizzu nebo můžete vyzkoušet zdravější verzi v podobě celozrnné pizzy. Jistě vás ohromí i překládaná pizza s výborným dresinkem.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO