Období grilovaček je pomalu za námi a mnozí z nás se nyní děsí při pohledu na váhu. Jak se efektivně a rychle zbavit nabraných kil? Pusťte se s námi do podzimního hubnutí a zapojte podzimní plodiny, kterých je v současné době všude dostatek. Pomohou vám při dietě, dodají tělu potřebné minerály a vitamíny a budete se cítit svěže.

Které ovoce a zelenina je tedy vhodné zařadit do jídelníčku a hodí se k podzimnímu hubnutí?

 

Jablka

Jablka patří k našemu nejdravějšímu domácímu ovoci. Při hubnutí se doporučuje sníst 2-3 jablka denně.  Jablka jsou totiž ideální na hubnutí díky velkému obsahu vlákniny, která zvyšuje pocit sytosti. To znamená, že vás udrží déle najezené. Pomáhají i při léčbě průjmu ale také zácpy.  Jablka mají nízký obsah kalorií. Ujíždíte-li na sladkostech, zkuste je nahradit právě jablíčky. Obsahují také pektiny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Jablíčka pak můžete jíst nejlépe čerstvá i se slupkou, pod kterou se schovávají veškeré minerály a vitamíny. Přidat je můžete do ovesných kaší, k ovesným vločkám, do mugcaků nebo třeba do ovocného salátu. Jablečné chipsy si snadno připravíte, pokud je nakrájíte na tenké plátky, posypete skořicí a dáte do trouby upéct. No není to zdravější jak večer křoupat u televize brambůrky?

 

Hlávkové zelí

Díky vysokému obsahu vlákniny a vody vás zelí dokonale zasytí a je skvělým pomocníkem při hubnutí a dietách. Přidávat syrové zelí můžete do zeleninových salátů (ty vždy zakápněte kapkou oleje, který pomáhá rozpuštění vitamínů) nebo z něj připravit třeba polévku bohatou na vitamíny a minerály.  Zelí má také antioxidační účinky a napomáhá ke psychické pohodě. Konzumace zelí pomáhá usnadňovat látkovou výměnu a navíc působí i proti celulitidě.

Tak schválně. Které zelí je zdravější bílé nebo červené? Pokud tipujete že červené, tak máte pravdu. Obsahuje totiž desetkrát více vitaminu A a dvakrát více železa než zelí bílé.

 

Kysané zelí

Vsaďte na osvědčeného ničitele tuků. Vsaďte na kysané zelí. Je bohaté na mléčné bakterie, které pomáhají regulovat střevní mikroflóru. Má velký obsah vlákniny, která vás zasytí a omezuje chuť k jídlu a navíc odbourává cholesterol. Kysané zelí pomáhá pročistit organismus, pozitivně působí na žaludek, střeva a látkovou výměnu.

 

Červená řepa

Červená řepa je zdrojem důležitých pektinů, které napomáhají trávení. Podporuje činnost ledvin a tím napomáhá odbourávání tuků. Obsahuje ale větší množství cukrů, proto si na ni pochutnejte raději dopoledne.

 

Dýně

Jedním ze základů správné diety, je konzumace zeleniny. Vsadit můžete i na dýni, která obsahuje až 90% vody a také velké množství vlákniny, je tak pro hubnutí ideální. Navíc obsahuje ve 100 gramech jen asi 14 kalorií, přesto zažene hlad a zbaví vás přebytečných tukových zásob. Dýně je také močopudná, každý kousek pak pomáhá tělo proplachovat a léčí naše ledviny.

Z dýně si můžete připravit například chutnou dýňovou polévku.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO