Spěchat se většinou nevyplácí. To platí i při vaření. Lidé se nyní častěji zajímají o to co jí a snaží se ze surovin dostat co nejvíce.  Nechtějí totiž přijít o výživové hodnoty, které jím daná potravina nabízí. Navíc spousta z nás v této uspěchané době nemá na vaření příliš mnoho času. A proto se stále oblíbenější stává takzvaný pomalý hrnec.

 

Co je zač?

Díky pomalému hrnci můžete připravit pokrmy takzvaně „v jednom hrnci“. To znamená, že do něj vložíte všechny potřebné suroviny, nastavíte čas, teplotu a zapnete. Hrnce si po celou dobu nemusíte všímat a ušetříte i nádobí. Hrnec pak pracuje sice pomalu, ale jistě.

 

Pomalý hrnec není vůbec výdobytkem moderní uspěchané doby. Pochází z Ameriky a používá se již skoro 40 let. Má vnitřní univerzální kameninovou nádobu, ve které se jídlo připravuje a případně i servíruje. Vnější povrch pak tvoří kovový plášť s držadly a ovládacím panelem, kde si sami stanovíte dobu vaření. Příprava v něm trvá dle objemu a druhu pokrmu cca 3-10 hodin a vaří se při teplotě 95 0C. Hrnce se vyrábí s různými objemy a tvary, podle kterých se samozřejmě mění jejich využitelnost. Pro srovnání rozměrů můžete využít třeba online srovnání pomalých hrnců.

 

Výhody pomalého hrnce

  • Jednoduchost – veškeré ingredience stačí vložit do hrnce, promíchat, přikrýt poklicí a dál už se o nic nestaráte.
  • Nemusíte se bát, že se jídlo připálí. Není třeba ani přidávat vodu či s pokrmem míchat ani ho nijak kontrolovat. Během vaření můžete hrnec samozřejmě otevřít a jídlo zahustit či dochutit.
  • Jídlo zůstane po uvaření dlouho teplé.
  • Pomalý hrnec dělá čest svému jménu a je opravdu pomalý, ale i tak dokáže ušetřit energii. Po celou dobu provozu má totiž konstantní spotřebu a nepotřebuje velké množství energie na rozjezd tak jako klasické sporáky.
  • Díky nízké teplotě a pomalému vaření se neošidíte o cenné látky jako při klasickém vaření při vysokých teplotách.
  • Při vaření v pomalém hrnci se z jídla neodpařují tekutiny. Díky tomu jsou pak pokrmy šťavnaté.
  • Je ideální pro vaření omáček, mas a polévek.
  • Při vaření nemusíte přidávat žádný tuk. Šetřit můžete i s kořením a solí.

 

Co lze v pomalém hrnci připravit?

Pomalý hrnec hravě zvládne připravit omáčky, polévky, zeleninu, guláše.  Můžete ale experimentovat a vyzkoušet, jak si tento pomocník poradí s vaším oblíbeným jídlem. Kdo ho nezkusí, neuvěří, jak dokáže něco takhle lenošného chutně a zdravě uvařit.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO