Neustávající křupání, že ani film nejde slyšet a následní lovení zbytků kukuřice mezi zuby. Ale jak jednou ochutnáte, nemůžete přestat a nikdy ho není dost. Ano, řeč bude o popcornu. Víte kde a kdy tato pochoutka z kukuřice vznikla a jak se vyrábí?

 

Kde se vzal?

Asi se budete divit, ale na popcornu (počeštěno popkornu), pražené kukuřici nebo na kukuřičných pukancích, jak tuto pochoutku můžeme nazývat, si jazyky olizovali už před několika tisíci lety američtí indiáni. I oni museli jazykem lovit zbytky kukuřice mezi zuby a přesto se pražené kukuřice nemohli nabažit. Dokonce proces pukání kukuřice považovali za něco magického a popcornem proto uctívali i své bohy. Nejstarší popcorn byl objeven v Novém Mexiku v Netopýří jeskyni. Jeho stáří je odhadováno na cca 5000 let.

Popcorn tedy pochází od amerických indiánů. První přistěhovalci se naučili pěstovat kukuřici a napukat popcorn právě u nich. Na den Díkůvzdání používali popcorn jako ozdobný předmět, ozdobami z popcornu a popcornovými řetězy později dokonce zdobili i vánoční stromečky. V historii popkornu hraje důležitou roli vynález přístroje na jeho pukání. Ten byl objeven v roce 1885 v americkém Chicagu Charlesem Cretorsem.  Od té doby si mohli Američané popkorn koupit a nemuseli ho doma zdlouhavě vyrábět. Dalším mezníkem byl rok 1971, kdy Američan Jim Watkins vynalezl popcorn do mikrovlnky.

Až 90 procent produkce kukuřice určené pro výrobu popkornu se pěstuje v Americe. A to především v oblasti zvané Americancornbelt. Je to dané správnými klimatickými podmínkami. Kukuřičný pás se zde táhne na jih a jihovýchod od Velkých jezer v severní Americe. Je zde vše co má kukuřice mít – hodně slunce a tepla, průměrná teplota mezi 20°C a 24°C v noci pak ne chladněji než 14°C. Zkrátka značka ideál.

Jak se vyrábí?

Popcorn se připravuje zahříváním zrnek kukuřice, čímž dojde k jejich puknutí. Zrnko kukuřice obsahuje uhlohydráty (škrob) a jeho struktura se puknutím změní na pěnovitou. Zrnko se převrátí naruby a dostane charakteristický hrudkovitý tvar, který je často popisován jako květ bílé květiny.

Popcorn připravený bez tuku a příchutí má nízkou energetickou hodnotu, vysoký obsah vlákniny a obsahuje i některé minerály a vitamíny (B, A, E a K, zinek, železo, draslík). Železa má víc než třeba vejce. Obsahuje také více antioxidantů než ovoce nebo zelenina.  Pochutnávat si u televize na pražené kukuřici je tak lepší jak ládovat se brambůrkami nebo třeba slanými arašídy. Záleží ovšem na příchuti, kterou se popcorn vylepšuje. Pochutnat si tak můžete například na slaném, máslovém, sýrovém, šunkovém, česnekovém popcornu. Má ale také svou sladkou variantu – například karamelový, s příchutí čokolády nebo třeba jahod. A co třeba netradiční s příchutí ginu nebo toniku? Škála příchutí je opravdu široká. Právě různé příchutě udělali ze zdravé pochoutky tu nezdravou.

Ta co dostali jste chuť na popcorn? Jakou příchuť zvolíte? Zdravou nebo tu nezdravou?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO