Sezóna ředkviček je tu a my vám prozradíme, proč by právě tato zelenina neměla na našem stole chybět. Dozvíte se také, jak připravit skvělou ředkvičkovou polévku.

 

Nejen jarní zelenina

Ředkvičky se řadí mezi zeleninu čeledi brukvovité. Původem pochází z oblasti Blízkého Východu, dnes se ale tato nenáročná zelenina pěstuje v celém mírném pásu. U nás se sklízí hlavně na jaře, ve vyhřívaných sklenících se dá ale pěstovat a sklízet po celý rok.

 

Víte co stojí za typickou štiplavou chutí? Jsou to hořčičné oleje, které rostlinu chrání před škůdci a nebezpečnými mikroorganismy. Stejnou funkci pak plní i v našem těle, kde působí desinfekčně v celém trávicím traktu. Hořčičné oleje také pomáhají uvolňovat hleny a usnadňují vykašlávání. Jsou tak vhodné při kašli a rýmě.  Ředkvičky nám toho ale mohou nabídnout mnohem víc. Díky obsahu vitamínu B3 pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Kyselina listová zase podporuje správnou krvetvorbu a pomáhá k emoční rovnováze, posiluje nervy a paměť. Ředkvičky navíc působí proti nadýmání, jsou mírně močopudně, mají nízkou energetickou hodnotu, což je ideální pro zdravé stravování.

 

Ředkvičky jsou nenáročné

Máte-li možnost pěstovat ředkvičky na zahradě, rozhodně neváhejte a ředkvičky vysejte. Stejně dobře jako na záhoně se jim bude dařit i na balkoně v truhlíku. Jsou totiž na pěstování opravdu nenáročné. Pokud si musíte ředkvičky koupit, pak dejte přednost raději bio ředkvičkám, které nejsou hnojeny vysokými dávkami dusičnanů. V obchodě se pak vyhněte zelenině, která je povadlá a na omak měkká. Čerstvou ředkvičku poznáte podle toho, že je křehká, šťavnatá a má svěží nepřerostlé listy.

 

Ředkvičky skvěle chutnají čerstvé, omyté právě vytažené ze záhonu. Můžete je ale nakrájet a položit na celozrnný chleba s máslem. Zdravá svačinka je na světě za minutku. Ředkvičky můžete také použít do různých salátů, pomazánek nebo se dají tepelně upravovat, čímž ale ztratí část zdraví prospěšných látek.

 

Co takhle vyzkoušet ředkvičkovou polévku s rebarborou?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO