Za pár týdnů tu máme podzim a s ním i tradiční sychravé počasí, které s sebou přináší nachlazení, rýmu a kašel. Zapomeňte na kapky do nosu a různé další prostředky proti rýmě, neutrácejte za kapesníky a pořiďte si domů rýmovník. Že ani nevíte co to je? Pak právě vám patří následující řádky.
Léčivá bylina
Rýmovník je stále více oblíbenou pokojovou rostlinou, nebo dá s i říci léčivkou. Z botanického hlediska se jedná o druh molice (Plectranthus argentatus), který se množí řízky a rychle koření ve vodě. Roste do velikosti až 50 cm a je ideální rostlinou do závěsných květináčů. V bytě má rád světlé místo ale ne přímé světlo a na pěstování je zcela nenáročný. Rýmovník miluje teplo, pozor si ale dejte na přelití a průvan. Pro rýmovník je nebezpečný i krátký proud mrazivého vzduchu během větrání. Rostlina pak zežloutne a uvadne.
Proč je vlastně rýmovník považován za léčivku? Stačí se rostliny dotknout a začne se uvolňovat vonná esence. Pokud list promnete v prstech, bude vůně ještě intenzivnější. Vůně připomíná směs eukalyptu, kafru, meduňky a mentolu. Pokud máte rýmu, nemusíte utíkat hned do lékárny. Vsaďte na léčivou sílu této rostliny. Stačí pár lístku rozlámat v ruce a inhalovat nebo dát na noc pod polštář. Několik lístků dejte do misky s vodou a umístěte na noc na topení do místnosti, ve které spíte. Dutiny se vám uvolní a rozhodně se vám bude lépe dýchat.
Všestranné využití
Připravit můžete i osvěžující čaj z rýmovníku. Několik lístků dobře umyjte, přelijte převařenou lehce vychladlou vodou. Přidat můžete i lžičku medu. Čaj vám pomůže při bolestech hlavy, kašli, nachlazení, rýmě, horečce ale třeba i při vysokém krevním tlaku, žaludečních křečích nebo třeba ledvinových či žlučníkových kolikách. Vychladlý odvar pak urychluje hojení, použít ho tedy můžete na drobné rány či popáleniny.
Rýmovník můžete použít i v kuchyni a rozhodně se není čeho obávat. Nasekejte listy nadrobno a použijte ho třeba do salátů, pomazánek, studených omáček nebo třeba i do marinády ke grilovanému masu. V podobě koření totiž rýmovník skvěle chutná a zároveň uklidňuje žaludek a působí proti nadýmání.
Věděli jste, že odpařující se silice odpuzují mouchy, komáry, moly a jiný obtížný hmyz? Stačí tedy napíchat pár sazenic mezi kvetoucí letničky a truhlík umístit na okno, které nejčastěji otevíráte. Sloužit může tedy i jako přírodní repelent.
Rozhodně neváhejte a rýmovník s všestranným použitím si pořiďte. Sazenice stojí pár korun a vy ušetříte nejen za kapesníky.