Doba přípravy: 15 minut

Množství: cca 300ml

 

Osvědčený recept na luxusní domácí slaný karamel. Výroba domácího slaného karamelu není vůbec složitá a výsledek rozhodně stojí za to.

 

Suroviny:

  • 200g krupicového cukru
  • 125ml vysokoprocentní smetany (alespoň 30%)
  • 2 velké lžíce másla
  • 1 menší lžička soli

 

Postup:

Do hrnce nebo na pánev dáme bílý cukr. Na středním plameni necháme úplně rozpustit. Můžeme míchat dřevěnou vařečkou, ale není to potřeba, cukr se rozpustí sám. Pozor – rozpuštěný cukr bude mít vysokou teplotu – rozhodně do něho nezkoušejte dávat prst nebo olíznout vařečku.

Smetanu s máslem zahřejeme asi na 70 – 80°C a za stálého míchání nalijeme do rozpuštěného cukru – pozor na prsty, bude to trochu prskat.

Pokud byste smetanu nezahřáli, jde to také, ale část cukru vám v hrnci ztuhne – to zachráníte tím, že budete pak na středním plameni s karamelem několik minut míchat a vše se rozpustí.

Když máme hladký karamel, úplně nakonec přidáme sůl – postačí obyčejná kuchyňská sůl za pár korun, ale čím bude kvalitnější, tím bude karamel lepší.

Ještě jedna připomínka – pokud by začal rozpuštěný cukr příliš tmavnout, ihned hrnec odstavte, jinak se cukr spálí a už nebude chuťově dobrý. Proto je lepší dělat karamel ve světlém hrnci – na tmavé pánvičce to jde hůře poznat.

Pokud by v karamelu zůstaly nějaké hrudky, tak ještě zatepla karamel přeceďte přes kovové sítko (z kousků nerozpuštěného cukru jsou pak chutné bonbónky).

Karamelu bude asi 300ml. Uchovávejte ho v lednici v uzavřené nádobě. Slaný karamel vydrží v lednici dlouho – i několik měsíců.

Slaný karamel můžete použít na různé dezerty, pečené i nepečené dorty, cupcakes a další. Karamel je také vynikající topping na zmrzlinu nebo s ním můžete pocákat palačinky. Samozřejmě ho můžete ujídat jen tak po lžičkách – to se pak ale těžko přestává.

Výroba domácí slaného karamelu není vůbec složitá – je to rychlé a výsledek stojí za to, proto se hodí a jako jedlý dárek. Pak postačí jen krásná sklenička a ruční jedlý dárek je na světě.

Pokud vynecháte sůl, můžete ho použít třeba do domácích větrníků.

Pokud vám zůstane na nádobí zbytek zatvrdlého cukru, pak pomůže horká voda.

Dobrou chuť a věřím, že se dílo podaří.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO