Přemýšlíte jaký dezert připravit pro slavnostní chvíle, jako jsou narozeniny či třeba Valentýn? Pak rozhodně vsaďte na fantastické nadýchané tiramisu s vůní kávy. Tento rychlý nepečený dezert nikdy nezklame. Jenom pozor ať ho nesníte celý sami na posezení. Je to totiž kalorická bomba.

 

Kde se vzalo?

Už samotný název tiramisu totiž mluví za vše. Ve volném překladu z italštiny totiž znamená tiramisu „zvedni mě“ nebo také „rozvesel mě“. Je to prostě božský dezert z pár surovin. Hlavní roli zde hrají piškot, káva a mascarpone a pro rozveselení i likér Amaretto.

Tiramisu patří k Itálii stejně jako třeba pizza nebo špagety. Historie je ale nejasná. Jedna z legend tvrdí, že dezert podobný tiramisu vznikl v Sieně už v 16. století v rukou mistrů cukrářů na počest příjezdu toskánského velkovévody Cocima III de Medici. Jiná legenda ale praví, že už v období renezance byl tento dezert považován za silné afrodiziakum a Benátčanky jen podávali svým milencům, aby jim dodal více energie. Historie moderního receptu se dají ale vystopovat pouze do roku 1970 do města Treviso. Takže žádná dlouhá historie skutečného tiramisu se nekoná. Ale co, ať je to recept starý nebo nový, hlavně že spatřil světlo světa. Anebo lépe řečeno světlo kuchyně…

 

Jak na něj?

Základem výborného tiramisu je krém. V krému se skrývají našlehané bílky, našlehané žloutky cukrem a to vše ještě dohromady našlehané se sýrem mascarpone.  Do krému lze přidat i šlehačku. Postupně se pak krém prokládá cukrářskými piškoty, které se namáčí do silného vychlazeného espresa. Povrch tohoto božského dezertu se nakonec posype práškovým kakaem nebo nastrouhanou čokoládou. Pokud potřebujete opravdu hodně rozveselit, můžete espreso ochutit i italským mandlovým likérem Amaretto. Dezert se nakonec nechá odpočinout na pár hodin v lednici. Piškoty se pořádně nasáknou, krém se zpevní a dezert lze pak snadno krájet a servírovat.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO