Snad každá země má svoje typické jídlo. Jídlo, které je s danou zemí pevně spjato, a které rozhodně musíte ochutnat, pokud ji navštívíte. Máte přehled o tradičních národních jídlech blízkých sousedů?

 

Česká republika

Jistě vás ani nepřekvapí, že si nás často cizinci spojují se svíčkovou s knedlíkem, jídlem, které by u nás měla umět snad každá hospodyňka. Svíčková je jedním z klasických jídel na nedělní oběd, ale také ke svatebního stolu. Každá rodina má pak svůj rodinný recept na tu nejlepší svíčkovou široko daleko. Vyzkoušet můžete třeba ten náš.

 

Slovensko

Tak jako ke Slovensku patří Tatry, tak k němu patří i halušky – noky z bramborového těsta se zelím nebo brynzou, navíc omaštěné škvarky ze slaniny. Slovensko totiž bývalo chudou zemí, a tak hospodyňky vařili z toho, co si vypěstovali, a to především ze zelí a brambor. Vzniklo tak ale velmi chutné jídlo, které si s chutí můžeme připravit i vy.

 

Maďarsko

K typickému maďarskému jídlu patří guláš. Pravý maďarský guláš se od toho našeho liší v tom, že se nezahušťuje a připomíná spíše polévku. Je ostrý díky pálivé paprice, se kterou Maďaři opravdu nešetří.

 

Itálie

Itálie a pizza k sobě zkrátka patří. Pizza je jídlo, které naprosto ovládlo svět. Připravit ji můžeme na milion způsobů a stále nevyčerpáme všechny možnosti. Jednoduché placky ve tvaru pizzy si lidé vytvářeli už od pradávna. Slavná pizza Margherita se zrodila v italské Neapoli v roce 1889, kdy ji připravil na počest královny Margherity kuchař Rafeal Esposito. Ozdobil ji do národních barev – zelenou zastoupila bazalka, bílou mozzarella a červenou rajčata. Pizza sklidila velký úspěch a rozšířila se po celém světě.

 

Rakousko

Rakousko proslavil slavný vídeňský řízek z tlecího masa, který se dostal až za hranice Rakouska.  A jako sladká tečka pak známý Sacherův dort, štrůdl či oblíbené pralinky nazvané Mozartovy koule.

 

Německo

Většina Němců považuje za své typicky německé jídlo „sauerbraten“ pečené maso na kyselo s bramborovými noky a k tomu nejlépe litrovou sklenici bavorského piva. Pro Německo jsou typické také bílé klobásy.

 

Polsko

Polská kuchyně je plná smetany, masa a brambor. Nejoblíbenějším jídlem Poláků jsou pirohy z nekynutého těsta s různými náplněmi. Mezi tradiční polské jídlo patří také bigos, který někteří považují za polévku a jiní za hlavní chod. Příprava bigosu trvá i několik dní, skládá se pak z kysaného zelí, čerstvého zelí a různých druhů masa. Budete-li mít možnost domácí bigos ochutnat, neváhejte, v restauraci na něj totiž pravděpodobně kvůli dlouhé přípravě nenarazíte.

 

Francie

Francouzská kuchyně patří mezi ty nejoceňovanější kuchyně světa.  Francouzi jsou totiž opravdu gurmáni a požitkáři a jídlo si dokáží vychutnat. Milují sýry a víno.  Rádi také experimentují a tak pokud Francii navštívíte, rozhodně ochutnejte jejich specialitu –  šneky a žabí stehýnka. Za francouzské národní jídlo je ale považován překvapivě králík na různé způsoby.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO