Těšíte se na Vánoce a uvítali byste inspiraci v podobě tradiční i netradiční večeře na štědrovečerní stůl? Chcete změnu nebo tradici? Podívejte se na možnosti.

Vánoce bez pochyb patří k těm nejkrásnějším svátkům v roce, na které se každý náležitě připravuje a těší. A to od generálního úklidu příbytků přes vánoční výzdobu až po nákup dárků, pečení cukroví a příprav bohatého menu.

 

A tím nejdůležitějším momentem je zajisté štědrovečerní večeře.

Její obsah již stovky let vychází z tradic našich předků, které si stejně každý ještě upravil podle svých tradic a hlavně chutí. Slavnostní večeře patří k tradici, bez které by to snad ani nešlo. Díky tomu se sejde celá rodina u jednoho stolu, který se od těch všech dobrot doslova přehýbá.

 

Pojďme se tedy nejdřív podívat na tradiční štědrovečerní menu, které najdeme snad v každé české domácnosti.

 

Na stole nikdy nechybí tradiční česká vánočka, která je symbolem malého děťátka, tedy malého Ježíška. Dále nesmí chybět cukroví, ve kterém dominují hlavně vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, vosí hnízda, perníčky a další. Tradicí je také chutný jablečný závin. Nemůže chybět ani tradiční rybí maso, ze kterého se vaří štědrovečerní rybí polévka. Namísto rybí polévky spousta domácností připravuje také polévku hrachovou nebo čočkovou. Kusy rybího masa se obalí a usmaží, a to buď z kapra, nebo z mraženého rybího filé. A nakonec nechybí tradiční bramborový salát, bez kterého by prostě Vánoce nemohly ani být. Mimochodem bramborový salát se k nám dostal z Vídně.

 

I Vánoce procházejí modernizací, a to nejen ve výzdobě vánočních stromečků, ale také ve výběru jídla. Takže i štědrovečerní menu může být zcela netradiční.

 

Jak si zpestříme štědrovečerní stůl?

Základ z tradic jako rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr či filé můžete zachovat a připravit zcela jinak nebo vyzkoušet něco úplně jiného.

 

Pokud tedy chcete zachovat tradici, ale přece jí trochu zpestřit, tak můžete uvařit třeba netradiční rybí polévku krémovou s přílohou z listového těsta, jemnou se zeleninou nebo s žemlovým knedlíkem a mnohé další varianty. Ani smažený kapr nemusí zůstat v obalu tradičním, ale můžete si jej zpestřit třeba obalem s parmezánem, v pivním těstíčku, na mandlích, udělat kapří karbanátky a mnoho dalších způsobů. Případně vyměnit kapra za lososa, candáta nebo pstruha. Na suchu nemusí zůstat ani bramborový salát, o kterém by se zdálo, že už nijak zpestřit nejde. Můžete do něj přidat třeba jablka, ananas, krabí maso, olivy, červenou řepu, kopr, česnek nebo ořechy a vlastně cokoliv vás napadne. Nebo použít zcela netradiční koření jako například kari.

 

A pokud toužíte po opravdu radikální změně, tak zkuste vymyslet úplně jiné menu, které se třeba uchytí a stane vánoční tradicí na další řadu let. Například namísto kapra jogurtové řízečky z kuřecího masa či vepřové řízky s pomeranči. A namísto bramborového salátu rýžovo-čočkový salát s červenou řepou, co říkáte?

image_print