Stromeček, dárky, kapr, bramborový salát, cukroví. Co ještě nesmí na Štědrý den chybět? No přeci vánočka. Podívejme se na historii této pochoutky.

 

Zabalený Ježíšek

Víte, že vánočka by měla tvarem připomínat malého Ježíška zabaleného do peřinky? Je proto i symbolem nového života a plodnosti. Správně by se měla plést z devíti pramenů, i to má totiž svůj skrytý význam. Spodní čtyři prameny symbolizují čtyři živly (oheň, vodu, zemi a vzduch). Prostřední tři prameny pak značí rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva prameny pak představují vědění a lásku.

Již benediktýnský mnich Jan z Holešova se kolem roku 1400 ve svém Pojednání o Štědrém večeru zmiňuje o tomto vánočním pečivu. Předchůdcem vánočky byla takzvaná calta – staročeské moučné pečivo ve tvaru nepleteného bochníku. Na něm si pochutnávali už lidé ve 14. století. Vzhled calty se postupně měnil na pletené pečivo, tedy dnešní vánočku.

Pečení vánočky bylo výsadou příslušníků pekařského cechu. Každé štědrovečerní odpoledne se vydalo šest bíle oděných pekařů na Pražský hrad a na dlouhém ohoblovaném prkně nesli velikou vánočku s rozinkami a mandlemi.

 

Bez vánočky by to nešlo

Od 18. století si začali péct vánočky i lidé doma. Recepty se dědily z generace na generaci, lišily se i podle krajů. Už samotné pečení pak bylo rituálem, kdy se hospodyňka oblékla do bílé zástěry a pustila se do přípravy této pochoutky. Při kynutí těsta pak poskakovala do výšky, aby se těsto nezdrclo. Do těsta se zapravovala dokonce i mince. Strávník, který ji našel, měl být po celý další rok zdravý a bohatý. Pro rodinu bylo špatné znamení to, pokud se vánočka nepovedla. Hospodyňky pekly vánoček hned několik – pro každého člena rodiny jednu a jednu velkou, nazdobenou rozinkami a mandlemi, která pak zdobila štědrovečerní stůl. Právo nakrojit ji měl jen hospodář. Po krajíčku pak dostal každý člen rodiny, dokonce ale i dobytek. Vánočka totiž měla přinést každému zdraví a ochránit ho před zlými silami. Kousek vánočky se házel také do studny, aby nikdy nevyschla a do krbu proti zlým silám. Zbytky se nechávali na stole pro duše zemřelých, které se prý právě tento den vracejí na zem.

 

Nemáte žádný osvědčený rodinný recept na vánočku? Pak vyzkoušejte tu naši. Přejeme vám krásné vánoční svátky a dobrou chuť.

 

Pravá vánočka z devíti pramenů

Recept zde

RECEPTY PRO KAŽDÉHO