Víte, jaký svátek se slaví 13. září? Pokud jste milovníci sladkého, určitě ano. V tento den se totiž slaví mezinárodní svátek čokolády, kde můžete vzdát poctu této sladkosti. Čokoládové pralinky a bonbony, tabulky čokolády nebo tyčinky nás totiž doprovází už od dětství.

Podle průzkumů sní každý Čech ročně okolo šesti kilo čokolády. Oproti Švýcarům jsme ale hodně pozadu. Ti totiž mají spotřebu na osobu dvojnásobnou. Je čokoláda i vaší nejoblíbenější cukrovinkou?

 

 

Víte něco víc o této dobrotě? Kde roste a jak se vyrábí?

Základem je Theobroma cacao (stálezelený strom jménem kakaovník), který se v dnešní době pěstuje v tropech celého světa, ovšem největšími producenty kakaa jsou Ghana, Pobřeží slonoviny, Brazílie a Nigérie. Z tohoto kakaovníku potřebujeme semena jeho plodu, která jsou hlavním podílem výsledné čokolády. Ač stromy kvetou bohatě, tak na jedné rostlině dozraje přibližně jen 5 % všech plodů.

 

Kakaové boby se po sklizení fermentují. Fermentace neboli kvašení probíhá buď přímo na pláži, kde jsou baleny do banánových listů, nebo v dřevěných kádích, které se listy překrývají. Po dokončení procesu fermentace se suší na slunci. V tomto stádiu jsou boby připraveny na export do výrobny čokolády.

 

Po cestě do pražírny se ve výrobně kakaové boby praží, čímž se oddělují od slupek, a melou. Tento proces trvá 1–3 dny a jeho výsledek vnímáme jako extra jemný. Ve fázi mletí se do čokolády přidává cukr a u mléčných čokolád mléko. V této fázi se též odděluje kakaové máslo, které tvoří asi 55 % bobů. Ten se využívá v gastronomii na výrobu čokoládových cukrovinek.

 

A teď hlavní rozdíl mezi levnou a kvalitní čokoládou. U levných čokolád často kakaové máslo nahrazujeme jinými tuky, čímž ovlivňujeme výslednou chuť a kvalitu. U lepších čokolád kakaové máslo ponecháváme, a proto přidáme už pouze cukr.

 

Dalším rozdílem je, že po procesu temperace (kdy čokoládu zahřejeme na 50° a následně rychle zchladíme na 30°) se nám na nekvalitní čokoládě vytvoří šedý film, který můžete často vídat například u čokolád určených na vaření. Díky tomuto procesu se totiž krystalky kakaového másla lépe spojí a čokoláda je ve výsledku pevná a lesklá.

 

 

Druhy čokolády určitě znáte. Bílá, hořká, mléčná, s oříšky, s bublinkami, v bonbónech s alkoholem a tak dále. Pojďme si tedy říct něco, co možná ještě o této dobrotě nevíte:

 

  • Studie v roce 2013 zjistila, že vůně čokolády v knihkupectví zvýší pravděpodobnost, že si zákazník koupí kuchařku nebo román, až o 40 %.
  • Theobroma cacao – jméno stromu, ze kterého pochází čokoláda – znamená „pokrm bohů“.
  • Čokoláda vás psychicky nakopne intenzivněji a více zrychlí váš srdeční tep než líbání.
  • Ve slavné scéně ve sprše v Hitchcockově filmu Psycho, byl jako náhražka krve použit čokoládový sirup.
  • Čokoláda může způsobit bolesti hlavy a lidé s migrénou by ji vůbec neměli jíst.
  • Čokoláda může zachraňovat životy: jeden obchodník s čokoládou kvůli (doslova) „životnímu obchodu“ zmeškal odjezd Titaniku.
  • Čokoláda působí v ústech protizánětlivě a chrání před zubním kazem, na rozdíl od bonbonů.
  • A nakonec poslední čokoládová „kuriozitka“. V Itálii existuje hotel ve tvaru čokoládové tabulky, kde i dveře od pokojů, koberce a jiné dekorační doplňky vypadají jako tabulková čokoláda. Jmenuje se Etruscan Chocohotel a nachází se ve městě Perugia.

 

 

Díky tomuto přehledu práce plantážníků a čokolatiéru je zřejmé, že tabulka čokolády nemůže stát 30kč. Proto dejme přednost kvalitě před kvantitou a vychutnejme si raději tento kousek nebe méně často, za to lepší. Namlsanou!

RECEPTY PRO KAŽDÉHO