Občas se objeví debaty o tom, že jsou vajíčka nezdravá, jelikož obsahují velké množství cholesterolu, to je ale mýtus. Vejce sice obsahují cholesterol, ale pouze malé množství, a pokud si dáme párkrát do týdne vajíčka k snídani, náš cholesterol v krvi se vůbec nepohne. Kdybyste si třeba zakousli kousek salámu nebo bůčku, to je potom cholesterolová bomba.
Vajíčka jsou součástí zdravé a vyvážené stravy
Vejce jsou velice výživná a pravidelnou konzumací pozitivně přispívají k vyvážené a zdravé stravě. Bílek obsahuje především vodu, dále kvalitní bílkoviny, kyselinu listovou, vitamin B3, hořčík, selen, jód a opravdu zanedbatelné množství tuku. Žloutek má sice hodně tuku, ale zase obsahuje mnohem více živin než bílek. Žloutek tedy obsahuje asi 50% vody, 30% tuku, 16% kvalitních bílkovin, dále vitaminy A, D, B12, B3, kyselinu listovou, jód, selen, hořčík, zinek a další.
Vajíčka a Salmonela
Vejce mohou obsahovat stopy bakterie salmonely, ale správným zacházením s vajíčky se jí nemusíme obávat. Salmonela se vyskytuje především na skořápce vajíčka, takže po styku s vajíčky vždy umyjte ruce. Na skořápce vajíčka je vrstvička, která chrání přechodu bakterií do vejce, pokud bychom vajíčka umyli, rychle by se mohli zkazit. Takže pokud je vajíčko špinavé a je nutné ho umýt, rychle ho potom zkonzumujte. Skladování v lednici také snižuje riziko nákazy a prodlužuje trvanlivost vajíček. Další důležitou věcí je důkladná tepelná úprava. Salmonela se ničí při teplotě 70°C, takže pokud jsou vejce vždy uvařená, nemusíme se nákazy obávat. Ještě jednou nesmyslnou věcí, kterou rády dělají naše babičky je, že po vyklepnutí vejce ještě prstem vytřou zbytky bílku ze skořápky. Takto si výborně přenesete Salmonelu do vejce, takže pokud vyklepnete vajíčko ze skořápky, skořápku ihned vyhoďte do koše a zbytky bílku na skořápce zanechejte.