Uzené maso – také se vám sbíhají sliny, vyslovíte-li tato dvě slova? Kouřová chuť a vůně dokáže dostat do pozoru chuťové pohárky nejednoho z nás.

Typická kouřová chuť a vůně skvěle pasuje k české tradiční čočce na kyselo, do plněných bramborových knedlíků či do různých polévek. Oblíbené jsou i zapečené brambory s uzeným či slovenské halušky.  Stačí vždy kousek a jídlo rázem dostane výraznější chuť.  Nebo stačí jenom maso nakrájet a pochutnat si na něm s čerstvým chlebem, hořčicí či křenem.

 

Uzení masa bylo jedním z nejstarších způsobů jeho uchování, udilo se již od pradávna. Lidé si tak maso uchovávali na horší časy. I v současné době si lidé často udí doma v malých udírnách.

Proč vlastně uzení?

Uzení je v podstatě zpracování a konzervování masa za pomocí tepla a kouře z tvrdého dřeva. Neudí se ovšem i maso, udit se dají také sýry, houby, dokonce i zelenina.  Pouze kouř ovšem k uzení nestačí. Maso se totiž snadno kazí a tak je potřeba nasolit. Nasolením se nejen že ochucuje, ale sůl také prodlužuje jeho trvanlivost. Díky přidané soli získává maso typickou růžovou barvu. Našedivělá barva masa znamená nedostatek soli.

Díky vyššímu obsahu soli v masu i způsobu zpracování je považování za méně zdravé.

Při koupi masa si dáváme pozor na barvu. Mělo by být, jak je zmíněno výše, růžové. Nemělo by být pokapané udírenskou černí. Nekonzumujte ani maso, na kterém po nakrojení uvidíte šedozelený flek. Takové maso bude hořké.

 

Uzené maso se dá připravit na různé způsoby. Vyzkoušejte například naše výtečné bramborové knedlíky plněné uzeným masem se zelím.

 

A jaké maso je vhodné k uzení? Nejčastěji udíme maso vepřové, kuřata nebo ryby. Některé uzené maso je vhodné ještě tepelně upravit, jiné se může ihned konzumovat.  K pečení se hodí uzená, tukem prorostlá krkovička či bůček. Zato uzená plec, kýta či pečeně jsou sušší a při pečení potřebují často podlévat. Proto je spíše vaříme. Vhodná je i příprava v páře.

 

 

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO