Už jste někdy ochutnali avokádo? Exotické ovoce, které nám má opravdu co nabídnout. Do našeho jídelníčku bychom ho měli rozhodně zařadit. Víte proč?

 

Kde se vzalo?

Avokádo je plod hruškovce přelahodného a v žebříčku výživově nejlepšího ovoce se může rozhodně zařadit na přední příčky. Dá se totiž považovat za superpotravinu a jeden z nejzdravějších plodů planety. Je plné zdravých tuků, nechybí řada vitamínů a minerálů a jako bonus navíc skvěle chutná. Na durhou stranu patří mezi ovoce s nejnižším obsahem vody. Obsah živin, především pak zdravých tuků, bílkovin a železa, se dá přirovnat k vejcím nebo masu, obsahuje totiž i bílkoviny, což jen tak nějaké ovoce nemá.  Navíc pak ukrývá pod slupkou vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, měď magnesium.

 

Avokádo pochází z Mexika a na pulty našich obchodů je přiváženo především z Chille, Indonesie, Dominikánské republiky a samozřejmě i z Mexika. Má hruškovitý tvar, každý druh pak má i jinou barvu. Koupit tak můžeme avokádo zelené, hnědé či fialové. U nás se prodávají především odrůdy Hass (barva hnědá až hnědofialová, tvar připomíná vejce) a Fuerte (zelená barva, tvar hrušky). Toto ovoce má dostatečně pevnou slupku, která nepropustí žádné chemické postřiky, které se při pěstování mohou používat. Kupovat bio produkt je v tomto případě tedy zbytečné.

 

Jak vybrat to správné avokádo?

Vybírejte takový kousek, jehož slupka nemá promáčkliny a nesmí být poškozená.  Na omak musí být avokádo pružné, pokud jej zmáčknete, mělo by o několik milimetrů povolit. Zralé avokádo poznáte tak, že má zvenku tmavě zelenou barvu (záleží na odrůdě) a je měkké na dotyk. Nekupujte ale blátivě měkké plody. Chuťově by nemělo být hořké, takové je nedozrálé. To, že není zralé, poznáte i podle toho, že má dužina jasně zelenou barvu.

Avokádo se neloupe, stačí ho rozkrojit a vydlabat lžičkou, zdravá svačinka hned na světě. Avokádo má velmi lahodnou oříškově máslovou chuť, je málo sladké a díky tomu jej můžete kombinovat jak se slanými, tak sladkými ingrediencemi.

Avokádo v kuchyni

 

Avokádo můžete přidávat také do salátů, vyrobit z něj třeba zdravou netradiční pomazánku v kombinaci s vejci, dip ke grilovanému masu nebo z něj připravte oblíbené mexické guacamole. Skvělé je také do smoothie nápojů v kombinaci s malinami, jahodami nebo borůvkami. Pro děti můžete připravit zdravou čokoládovou pomazánku. Stačí avokádo rozmixovat s medem, kakaem a banánem.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO