Sezona hub je tu. Mnozí z nás vyráží s košíky do lesů a radují se z úlovků. V lese nebo klidně i na louce můžeme narazit na oblíbené bedle. Ty totiž teď rosou jako o život.

 

Myslíte si, že bedle je jenom a jenom jedlá? Opak je pravdou.  Některé druhy bedel jsou dokonce prudce jedovaté a mohou vyvolat přinejmenším alergickou reakci v podobě průjmů, zvracení a pocení.  Některé druhy jsou dokonce smrtelně jedovaté  – belda ostrošupinatá a bedla chrapáčová. Pozor dávejte také na bedle zahradní nebo bedle červenající.

 

Jedovatá bedle ostrošupinatá

Zdroj: http://www.ohoubach.cz/obrazek/detail/16115/Bedla-ostrosupinna/ 

 

Jak bedle připravit?

Nejsbíranějším druhem bedel u nás je bedla vysoká. Tu bezpečně poznáte podle dlouhé štíhlé nohy, posuvného prstenu a velkého šupinatého klobouku. Je velmi lahodná, vláčná, masitá, má lehce oříškovou chuť a je ideální na tolik oblíbené řízky v klasickém trojobalu, nebo ji stačí osolit, okmínovat a zlehka osmažit na trošce sádla. Vyzkoušejte třeba vynikající bedle se šunkou a sýrem.

Gurmánský zážitek vám poskytne také mladá bedla. Její klobouček naplníme nádivkou (třeba šunka, sýr, cibule, pažitka, česnek, sůl, pepř) a dáme zapéct nebo obalíme v trojobalu a osmažíme. Bedle můžete také přidat k ostatním houbám do smaženice. Bedle jsou vhodné také na usušení a přípravě houbového koření. Tyto houby můžete také naložit do octového nálevu, stejně jako okurky.

 

Pokud máte hub hodně, můžete je i zamrazit v podobě řízků. Syrové bedlové řízky v trojobalu vydrží v mrazáku až 3 měsíce, na předsmažených si můžete pochutnat i za půl roku. Řízky ale před přípravou nesolte, do mrazáku je ukládejte v plastových dózách a jednotlivé vrstvy proložte pečícím papírem. Po vyndání z mrazáku bedle ihned osmažte.

Co takhle škvarky z bedlí? Bedle nakrájejte na menší kousky a dejte je pomalu vysmažit do sádla. Pozor na příliš vysoké teploty, bedle se rády rychle spálí. Smažíme tak dlouho, dokud nebudou křupavé. Škvarky pak podávejte s chlebem.

 

Bedlám to zkrátka sluší nejen v lese, ale i na talíři.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO