Jednou z celosvětově nejoblíbenějších mořských ryb v kuchyni je tuňák. U nás si v čerstvém stavu zatím moc příznivců, především kvůli vysoké ceně, nezískal. Oblíbený je v našich končinách spíše v konzervované formě. A to je škoda. Maso tuňáka je velmi chutné, má jemnou a šťavnatou chuť, minimum kostí a navíc prospívá našemu zdraví.

 

 

Co všechno tuňák dokáže?

 

Tuňák je makrelovitá ryba, která žije v mořích a oceánech na různých částech světa. Je jednou z nejčastěji lovených a konzumovaných ryb na světě, především pak v USA, Evropě a Japonsku. Stejně jako ostatní mořské ryby je maso z tuňáka vynikajícím zdrojem bílkovin.

Ve 100 gramech masa se nachází až 25 gramů bílkovin. Zároveň obsahuje jen 145 kalorií a 5 gramů (převážně zdravých) tuků. Zkrátka ideální maso pro všechny příznivce zdravé stravy a při redukčních dietách. Tuňák obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny a dále také vitamíny A, B12, B6 a z minerálů pak dominují fosfor, draslík, hořčík, selen a sodík. Díky svému složení tak konzumace této mořské ryby pomáhá našemu zdraví. Má vliv na činnost srdce, mozku, očí, zlepšuje stav pokožky a bojuje proti chronickým zánětům. Zároveň je prokázán pozitivní vliv na imunitní systém.

 

 

Čerstvého tuňáky koupíme nejčastěji ve tvaru podkov nebo steaků ve specializovaných prodejnách s chlazenými rybami. Pokud koupíme tuňáka čerstvého, je dobré ho ihned spotřebovat. V lednici totiž vydrží nejvýše 1 den. Pokud připravujete čerstvého nebo mraženého tuňáka, krájejte ho raději na silnější plátky, ty nejprve krátce zatáhněte na pánvi či grilu a poté už pokračujte v další tepelné úpravě. Maso by mělo zůstat uprostřed krásně růžové. Příprava je opravdu rychlá, proto doporučujeme nejdříve připravit všechny přílohy, omáčky a maso připravit jako poslední. Jako příloha mu sluší těstoviny, brambory v různých formách a samozřejmě zelenina.

 

Tuňák v kuchyni

 

V obchodech nejčastěji natrefíme na tuňáka konzervovaného. U konzerv si dejte pozor, kolik procent rybího masa obsahuje a zda se jedná o kousky tuňáka nebo drť. Tuňák v konzervě si zachovává obsah všech bílkovin, vitamínů a minerálů. Bohužel ale ztrácí tolik cenné esenciální mastné kyseliny, protože se před konzervováním z ryby tuk odstraní. Tuňák v konzervě se hodí pro rychlé vaření, přípravu salátů a pomazánek. I z takové plechovky se dá totiž doslova kouzlit. Zdravé a chutné jídlo pak připravíte během pár minut. Stačí smíchat plechovku tuňáka s těstovinami, přidat  zeleninu a třeba i luštěniny a rychlá večeře či lehký oběd je na světě.

 

 

Inspirujte se našimi recepty a dejte tuňákovi zelenou. Vyzkoušejte třeba tradiční kombinaci tuňáka a chřestu s výbornou holandskou omáčkou. Chuťové pohárky vám poděkují, pokud připravíte tuňákové kuličky s mrkvovým pyré. Vsadit můžete i na jednoduchý tuňákový salát s velkou dávkou zeleniny nebo klasickou tuňákovou pomazánku.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO