Dětské přesnídávky jsou žhavým tématem na všech portálech nastávajících matek. Je to hlavní diskuzní téma na fórech a ve skupinách, proto jsme se rozhodli, dát všechny informace dokupy a vytvořit takový malý přehled.

 

Na dětské přesnídávky je celkem přísná vyhláška, která zejména hlídá procento pesticidů ve výrobku. Každý si říká, že udělat si domácí přesnídávku z kupovaných jablek, bude ten nejlepší nápad. Bohužel ovoce ze supermarketů obsahuje velké množství pesticidů, které se Vám pouhým umytím pod tekoucí vodou nepodaří snížit. Na domácí výrobu tedy využívejte jen ovoce a zeleninu, na které nebyla použita chemie.

Hlavní složkou, kterou hledejte na obalu, je podíl ovoce či zeleniny. Čím je procento nižší, tím výrobek obsahuje více škrobu, cukru a vody. Procento ovocného obsahu není dáno zákonem. Ten nařizuje jen obsah pesticidů ve výrobku. Přesnídávky mohou obsahovat látky, které pomáhají proti nežádoucím změnám barvy – kyselina askorbová (vitamín C).

Přidané látky jako dochucovadla, látky k dokyselení, sladidla či koření, nejsou v této výživě žádoucí. Čím dříve si naše minilidi zvyknou na čistou chuť jídel a surovin, tím snazší to pro ně bude. V dospělém věku se setkají s vylepšenými potravinami až až…

Na obale až tak moc nezáleží. Někteří výrobci přesnídávky dělají v obou variantách – uzavíratelná kapsička nebo sklenička. Na kapsičce či tubě je samozřejmě velká výhoda to, že k její konzumaci nepotřebujete lžičku ke krmení.

 

 

Výsledky dTestu:

Hami S jahodami – 73 % – 31 Kč

Sunárek Do ručičky Jahoda – 68 % – 24 Kč

Ovocňák Pyré Jablko Jahoda – 61 % – 18 Kč

Hamánek s jahodami – 59 % – 14 Kč

 

Jaký výrobek raději vynechat:

Danival Poki Bio Pomme Fraise – 19 % – 34 Kč

 

 

Názor odbornice:

Ovocné přesnídávky, respektive ovoce, by měli mít děti do svého jídelníčku zařazené přibližně od šesti měsíců věku, a to 1 – 2x denně. To není zrovna málo. A na nás je, postarat se o to, aby ti naši malí cvrčci dostali to nejlepší. Pokud máme dostupné ovoce s domácích zdrojů, pak se vyplatí nadělat přesnídávky do zásoby. Není to žádná věda – rozvařit ovoce, rozmixovat a je hotovo. Cukr nepřidávejte, je to zbytečné a dítě si akorát zvyká na přeslazenou chuť.  V ovoci je cukru dostatek.  Jako základ přesnídávky se zpravidla používají jablka či hrušky a pak už je jen na naší fantazii, jaké kombinace vytvoříme, například jablíčko s meruňkou.

Pokud bychom však chtěli navařit přesnídávky z kupovaného ovoce, raději si to rozmyslete a sáhněte po hotových přesnídávkách. Máte tak zajištěno, že se do vašeho dítěte dostane minimum chemických látek. Kupujte takové, které nejsou doslazované cukrem a mají maximální podíl ovoce.

Michaela Kratochvílová, žena na mateřské dovolené

image_print