Přinášíme vám několik rad, které se v kuchyni hodí. Každému se totiž občas něco nepovede a i mistr kuchař se někdy utne.
Jak to napravit?
Zakalený vývar
Víte co dělat pokud se vám vývar zakalil? Nepropadejte panice, do vroucího vývaru vložte 1-2 rozšlehané bílky a za stálého míchání počkejte, než se srazí. Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme.
Příliš mastný vývar
Masná oka na vývaru opravdu nelahodí oku. Stačí nechat vývar vychladnout a lžící posbírat. Nebo na povrch vývaru položte silně savý kuchyňský papír, který tukový povlak nasaje. Stejně dobře působí i kostky ledu, jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je.
Máslo
Máslo se nebude na pánvi připalovat, pokud při rozehřívání másla přidáme špetku soli nebo kapku rostlinného olej. Zároveň nebude tolik prskat.
Máslo půjde mnohem snadněji a rychleji vyšlehat, přidáme-li k němu na špičku nože trošku mouky.
Vyschlá hořčice
Stává se vám, že hořčice během skladování vyschne? Po problému bude, pokud povrch hořčice posypete troškou soli. Již ztvrdlou hořčici taky nevyhazujte. Kápněte do ni pár kapek octa a trošičku oleje, promíchejte a přesvědčte se, jak jemná hořčice zase je.
Připálené mléko
Občas se při vaření stane, že se mléko připálí. Není nic jednoduššího než dno hrnce potřít slabou vrstvou másla a potom přilít mléko.
Křupavé bramboráky
Na strouhání použijte hrubé struhadlo, bramborák bude mít pak lepší strukturu. Vyplatí se i pomalé smažení, bramboráky pak budou krásně křupavé.
Lepkavá a připálená rýže
Rýže nebude lepkavá, přidáte-li při jejím vaření do vroucí vody kousek másla. Rýže se neslepí a bude krásně sypká.
Připálili jste rýži? Nevadí. Na rýži položte na pár minut krajíc chleba, ten spálenou chuť i vůni pohltí.
Luštěniny
Luštěniny před přípravou důkladně přeberte a propláchněte nejdříve teplou a pak studenou vodou. Pak na několik hodin namočte do studené vody, předejdete tak i nadýmání. Před vařením je znovu propláchněte. Nejlepší je namáčet přes noc. Jen červenou čočku namáčet nemusíte.
Luštěniny solíme až před samotnou konzumací.
Zelená rajčata
Nezralá zelená rajčata dozrají, pokud je dáte do krabice stopkou nahoru a k nim přidáte jedno zralé jablko. Krabici pak skladujte v temnu a suchu. Rajčata pak během pár dní až týdnů dozrají.
Brambory
Brambory dříve či později začnou většinou klíčit, předejdete domu, přidáte-li k nim jedno nebo více jablek. Záleží na množství brambor.
Cibule
Pláč při krájení cibule zkrotíme, pokud ji zchladíme pod proudem studené vody. Při krájení cibule si vedle prkénka můžete také zapálit svíčku. Plamen sníží proudění vzduchu a cibulové aroma se nedostane do nosu.
Ztvrdlý sýr
Když vám ztvrdne sýr, položte ho na pár hodin do mléka. Sýr opět změkne. Případně ho použijte do smetanových omáček či polévek.
Přesolená polévka
Podařilo se vám přesolit polévku? Neztrácejte hlavu, stává se to poměrně často i kuchařským mistrům. V takovém případě pomůže kostka cukru, kterou dáme na lžičku a opatrně ponoříme do polévky. Jakmile se kostka začne rozpouštět, vyndáme ji a při případné slanosti použijeme další. Stejně dobře poslouží i chléb nebo mrkev.
Zahušťování bez mouky
Došla vám mouka a nemáte čím zahustit omáčku? Zkuste přidat do omáčky rozmixovanou zeleninu. Použít můžete i kůrky od chleba, ale pozor, omáčka se pak rychleji kazí.
Česnekový pach
Nepříjemné vůně česneku na prkénku se snadno zbavíme. Stačí je omýt citronovou šťávou.
Z rukou pak pach dostaneme vydrhnutím plátkem syrové brambory.
Zápach z úst po česnekovém jídle neutralizujete snadno mléko.
Vejce
Vejce při vaření nepopraskají, když mají pokojovou teplotu. Vyndejte je tedy z ledničky o něco dříve.
Vejce snadněji oloupete, budete-li ho loupat pod tekoucí studenou vodou.
Chcete mít nadýchanější míchaná vajíčka? Stačí přidat trochu smetany.
Bílek při šlehání rychleji tuhne, když přidáme špetku soli nebo citronové šťávy.
Nastrouhaná jablka
Nastrouhaná jablka do štrúdlu nezhnědnou, pokapete-li je citronem.
Pomeranč
Namočte pomeranč do horké vody, půjde pak snadněji loupat.