Je tu konec zimy a jaro už pomalu klepe na dveře. Zimní období dalo tělu pořádně zabrat, a tak je čas ho pročistit a vrátit do kondice. Je tedy ideální čas na jarní detox organismu. Detoxikační diety zbaví tělo, za zimu nashromážděných, jedovatých toxinů, parazitů, solí, očistí játra, krev a střeva a pomůžou také nastartovat rychlejší hubnutí.  Zkuste tedy alespoň na pár dní změnit svůj jídelníček a vaše tělo vám bude vděčné.  Právě strava je totiž u detoxu klíčová. Přidání pohybu je ale jedině výhodou.

 

Jaké jsou zásady jarních detoxikačních diet? Seznamte se s těmi nejdůležitějšími

 

  1. Dostatečný pitný režim

O důležitosti dostatečného pitného režimu není snad ani potřeba mluvit, to že se má hodně pít, ví každý. V období detoxikace to ale platí dvojnásob. Aby očista probíhala správně, je potřeba vypít denně 40 ml vody na 1kg váhy. Ideální je nastartovat tělo hned ráno a to sklenicí vlažné vody s půlkou vymačkaného citronu. Vymačkaná citronová šťáva obsahuje vysoké množství vitamínu C, který posiluje imunitu, přispívá funkci srdce a snižuje tlak.

 

  1. Zvyšte přísun čerstvého ovoce a zeleniny

Ideální jsou různé zeleninové šťávy, které dodají tělu potřebné živiny a minerály. Stačí alespoň 3 dcl denně. Zkuste například kombinaci brokolice, červené řepy, papriky, petržele, cibule, přidat můžete i česnek a kari koření. Kombinacím se meze nekladou. Zeleninové šťávy dokáží očistit vaše střeva a játra. Každý den tak zařaďte do jídelníčku alespoň pět kusů ovoce a zeleniny. Z ovoce jsou ideální pak šťávy z pomerančů či ananasu a to například i v kombinaci s odšťavenou mrkví či řepou. Každý den konzumujte misku kysaného zelí, to dokáže naprosté zázraky.

  1. Jezte jen celozrnné pečivo

 

Bílé pečivo nahraďte pečivem celozrnným a i to zkuste omezit.

 

  1. Vyvarujte se konzumaci masa

Během detoxikace se doporučuje vyhnout se konzumace masa, tělo je tráví déle než ostatní potravu. Při trávení živočišných bílkovin se v těle usazují odpadní látky, které se hůře odbourávají. Škodlivé je především maso z velkokapacitních chovů.  Občas můžeme do jídelníčku zařadit ryby.

 

  1. Vyhněte se tučným mléčným výrobkům

Ideální jsou ovšem zakysané mléčné výrobky a jogurty se živými kulturami, ty zajistí správnou střevní mikroflóru.

 

  1. Další strašáci

Zcela vyřaďte z jídelníčku polotovary – jsou plné konzervantů, aromat a barviv. Vyřaďte také veškeré sladkosti a uzeniny. Omezte také konzumaci soli a bílého cukru.

 

  1. Vsaďte na bylinky

 

Co vašemu tělu během detoxikace pomůže?  Vsaďte na zelené čaje, výborný je například i čaj z kopřivy, pampelišky či ostropestřce mariánského. Ráno si dopřejte rozemleté lněné semínko s teplou vodou.

 

  1. Kofein, cigarety, alkohol

Tato trojice by měla být během jarní očisty vyloženě tabu. Jste-li ovšem na kávě závislí, zkuste alespoň spotřebu postupně snižovat. Úplné přerušení by mohlo vyvolat bolesti hlavy a nervozitu.

 

Během detoxikace myslete pozitivně a odměňujte se. A hlavně se mějte rádi.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO