Jdou dvě rajčata po silnici a jedno přejede auto …

Není člověk, který by kečup jako malý nemiloval. Průzkumy ukázaly, že nejoblíbenější jídlo dětí ve věku 3 – 11 let jsou právě hranolky s kečupem. Podle průzkumů v České Republice na jednu domácnost připadá až čtyři kila kečupu ročně.

 

Je ideální na špagety nebo jen jako srdíčko na toust či dip ke grilování. Co se ale skrývá v kečupu a jak vybrat ten správný?

 

Kapka z kečupové historie

Asi Vás překvapí, že i když Američané dávají kečup snad na všechno a jsou vyhlášení svými hot dogy a hamburgery, nepochází recept na kečup od nich. Američané totiž kečup znají od Angličanů a ti ho převzali od Asiatů. „Ke-tsiap“ je čínský výraz pro fermentovanou rybí omáčku, kterou ochutnali angličtí námořníci, a už nebylo cesty zpět. Poprvé se tedy kečup jako takový objevuje v roce 1690 v anglickém slovníku. Původně lidé do kečupu dávali ocet, ančovičky, houby, a dokonce i ořechy. Rajčatový kečup, jak ho známe teď, se objevil až v devatenáctém století, protože z rajčat měli lidé strach. Obavy z jedovatosti rajčat vyvrátil ohijský lékař jménem John Cook Bennett, který je začal vařit a psal o nich recepty. Rajčata se tedy dostala na vrchol žebříčku, díky své krásné červené barvě a chuti plné slunce.

 

Co se v takovém rajčeti skrývá?

Rajčata obsahují hodně antioxidantu zvaný lykopen. Ten dobře působí proti rakovině, mrtvici a srdečnímu infarktu. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti zánětu močových cest, a proto se dle výživových poradců a lékařů má zahrnovat jeden rajčatový produkt denně.

 

Jak vybrat správný kečup?

Jako vždy kontrolujeme obsah rajčat na obalu.

Neskočíme na slovíčkaření – kečupová omáčka není kečup!

Prima/extra a speciál obsahují vyšší podíl rajčat než ostatní produkty v regálu.

Kečup nesmí obsahovat žádná barviva. V žádném případě potom pesticidy a toxiny.

Chemická konzervace značí, že produkt po otevření vydrží déle. Nevýhodou ale jsou rizika sorbanu draselného a benzoanu sodného.

Dejte pozor na obsah soli a cukru.

 

Výsledky dtestů kečupů ze supermarketu:

 

Otma Gurmán Extra kečup s vysokým podílem rajčat – 80 % – 29,90kč

Kand Tomato Ketchup sladký- 78 % – 32,90kč

Boneco Dětský kečup extra – 77 % – 23,90kč

Černého Petra za sekci kečupy získává:

Hamé Kečup sladký – 52 % – 22,90kč

 

 

A co na to říká odborník?

Pokud vám zbydou přezrále rajčata, zkuste si uvařit kečup vlastní. Je to velice jednoduché: rajčata (cca 3 kg) dáte do hrnce, přidáte koření (5x bobkový list, 10x hřebíček, 1x chilli papričku, pepř, sůl a trochu cukru). Stejně tak doporučuji do kečupu přidat jedno jablko, uvidíte ten rozdíl. Pomalu rozdusíme a vaříme cca hodinu. Poté propasírujeme, kečup dáme do skleniček a dnem vzhůru necháme vychladnout.

Nebojte se také experimentovat!

Do hotového kečupu můžete přidat i různé dochucení – například nakrájené pečené papriky, pomerančovou kůru, bylinky nebo například různé druhy chilli papriček. Kečup je také dobrý v kombinaci s curry! A hlavně – U domácího kečupu přesně víte, co v něm je 🙂

Pavel Býček, šéfkuchař restaurace The Eatery v pražských Holešovicích

RECEPTY PRO KAŽDÉHO