Přejete si k párkům kečup nebo hořčici? V naší spíži nebo lednici tento palčivý produkt určitě nechybí. Správný říz dodává hořčice tučným jídlům nebo doplňuje chuťově fádní pokrmy na našich talířích či jídelních lístcích. Hořčice, anglicky mustard, je z latinského mustum ardens, což doslova znamená „musí pálit“. Inu, tohle je základní charakteristika, která by nás měla čekat uvnitř produktů, které jsou k dostání na pultech v obchodě či supermarketu.

 

 

Ať už ve skleničce, plastu nebo v jiném druhu obalu, hořčice se vyrábí z hořčičných semen, octa, soli, koření a cukru. Bohužel zlatavě žlutá barva může být jen výsledkem dobarvování a chemické konzervace. Pro představu z kilogramu hořčičných semínek vyrobíte asi šest kilo hořčice. Podle způsobu mletí hořčičných semen, jejich barvy a případných dalších přísad se hořčice rozlišuje na plnotučnou, kremžskou a speciální.

 

Plnotučná hořčice je z jemně pomletých semen hořčice bílé, kremžská navíc obsahuje hrubě drcená semena hořčice černé a speciální má přídavek ovoce nebo zeleniny. Dále na pultech najdete hořčici dijonskou, která pochází z jemného mletí tmavých hořčičných semínek. Je dochucena bílým vínem a nekvašenou šťávou ovocných hroznů. Blízkým příbuzným je hořčice anglická, která je ze směsi světlých a tmavých hořčičných semínek. Její specialitou je přidaná kurkuma, která zajišťuje příjemnou štiplavou chuť a výstavní barvu. Posledním zástupcem je hořčice bavorská, která má tmavou barvu, takže ji nemůžeme přehlédnout.

 

 

Jak tedy vybrat tu správnou poctivou hořčici nám napoví výsledky dTestu průmyslových výrobků:

 

Albert/Česká chuť Plnotučná hořčice – 78 % – 28,50kč

Boneco Hořčice plnotučná 400 g – 70 % – 12kč

Malva Hořčice plnotučná – 69 % – 40kč

Senf Hořčice plnotučná 400 g – 65 % – 7kč

 

No a na koho si ukážeme tentokrát:

Tesco Mustard – 58 % – 27kč

 

 

Názor odborníka:

Hořčice je neoddiskutovatelně jedním ze základních dochucovadel v teplé i studené kuchyni. A její příprava přitom nemůže být jednodušší, stačí v domácím robotu pomlít 50 g hořčičných semínek a následně smíchat se 100ml vody, 50 g mleté hořčice, 45 ml vinného octa a 5 g soli. Nebojte se do hořčice přidat i něco navíc, skvěle si rozumí například s estragonem, medem nebo nakládanými jalapenos. Jen mějte na paměti, že čím studenější vodu použijete, tím bude hořčice ostřejší. Dále je nezbytné nechat ji alespoň den odpočinout v chladu, přijde tak o svoji hořkost.

Petr Bárta – kuchař restaurace Zdenek´s Oyster Bar

 

Recept na fantastickou domácí hořčici

RECEPTY PRO KAŽDÉHO