Doba přípravy: 20 minut

Množství: 180g másla

 

 

Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina, kterou nejčastěji najdeme na vlhčích stinných místech, kde vytváří velmi bohaté porosty.  Roste v listnatých lesích, kolem potoků a na úpatích svahů, kde nás pak uvítá typická česneková vůně. Vyrůstá časně na jaře, vykvétá, zaplotí a jejich nadzemní část odumírá a v létě už po medvědím česneku není ani stopy.

Znáte-li tedy místo, kde se medvědí česnek vyskytuje, tak vyrazte na sběr. Přinesete si pak domů doslova vitamínovou bombu. Pozor ale na to, abyste si medvědí česnek nespletli s jedovatou konvalinkou. Česnek spolehlivě poznáte, pakliže listy zlehka promnete mezi prsty. O tom, že sbíráte medvědí česnek, vás přesvědčí česneková vůně.

Více o medvědím česneku a jak jej využít v kuchyni zde.

 

 

Suroviny:

  • kvalitní máslo 150g
  • medvědí česnek 30g
  • špetka soli

 

Postup:

Nejprve si zblanžírujeme medvědí česnek. Bude mít hezčí barvu a nebude ho takové množství. Medvědí česnek důkladně omyjeme, pokrájíme nadrobno a na několik sekund vhodíme do vroucí vody. Poté medvědí česnek rychle zchladíme v ledové vodě. Scedíme a dáme na kuchyňskou utěrku osušit. Blanžírovaný medvědí česnek co nejlépe vysušíme.

Máslo utřeme se špetkou soli a poté do něj zapracujeme medvědí česnek (do másla lze také zapracovat další druhy čerstvých bylinek). Máslo s medvědím česnekem dáme na potravinovou fólii, vytvarujeme váleček, zabalíme a dáme do lednice ztuhnout.

Takto připravené máslo s medvědím česnekem krájíme na čerstvě hotové steaky (nejlépe na drůbeží maso) a na talíři necháme rozpustit.

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO