Dnes si dáme lekci italské kultury. Jak všichni víme, Itálie je známá těstovinami a omáčkami. Neznalost druhů a kvality těstovin by se zde trestala hladovkou (úplně stejně by měl být trest pro lidi, kteří konzumují špagety s obyčejným kečupem).

My se dnes zaměříme na špagety a na rozdíly mezi jednotlivými druhy. Zkontrolujeme kvalitu a cenu výrobků, které najdeme na pultech našich supermarketů. Každý Čech totiž v průměru zkonzumuje dvě porce těstovin týdně a naše spotřeba rok od roku roste.

 

Rozdělení špaget

Těstoviny ze semolinové mouky (Pasta di semola di grano duro) jsou sušené těstoviny z tvrdozrnné pšenice. Tyto těstoviny jsou bezvaječné, čímž jsou velmi kvalitní a oblíbené v domácnostech. Díky semolinové mouce se nerozvaří a zachovávají si svůj tvar přesně tak, jak to máme rádi.

Sušené vaječné těstoviny (Pasta all´uovo) jsou vyráběné z pšeničné mouky a slepičích vajec. Těstoviny jich musí obsahovat 20 % = na každý kilogram těsta musí přijít 4 vejce. Těstoviny jsou lehce zabarvené dožluta, jsou pružnější a méně se lepí. Mezi tyto těstoviny řadíme špagety, tagliatelle, linguine ad. Doba jejich vaření je výrazně kratší než u těstovin ze semolinové mouky, což je další plusový bod. Sušené těstoviny mohou mít maximálně 13 % vlhkosti.

Čerstvé těstoviny, především pak ty vaječné, jsou bezesporu těmi nejchutnějšími a nejlepšími mezi těstovinami. K jejich výrobě se používají pouze čerstvá vejce a pšeničná mouka. Právě díky tomu, že jsou čerstvé a obsahují hodně vajec, musí být skladovány v chladicích boxech a mají menší trvanlivost. Respektive se označují takzvanou dobou použitelnosti tzn. dobou, do kdy se musí zkonzumovat. Jejich procento vlhkosti je od 20 % nahoru.

Podle zákona se těstoviny nesmí balit do obalů, které by zakrývaly či zkreslovaly jejich reálnou barvu. Výrobky byly testovány i na výskyt plísňových jedů, protože jsou těstoviny po pečivu nejrizikovější na jejich výskyt.

 

 

Takže nasypat, uvařit, přecedit a jdeme na Dtesty:

Tesco Spaghetti – 68 % – 21,90 Kč

Spighe di Campo Spaghetti – 65 % – 16,90 Kč

Vitana Spaghetti – 65 % – 29,90 Kč

Globus/korrekt Spaghetti – 63 % – 13,90 Kč

Lagris Těstoviny Spaghetti – 63 % – 27,90 Kč

 

Ostuda:

Zátkovy Vaječné těstoviny Špagety – 44 % – 20,90 Kč

 

 

Názor odborníka:

Já osobně miluju Aglio olio, na těch se prý pozná správný kuchař!

Všeobecně na těstoviny je potřeba cit, aby se k hostovi dostali v té nejlepší kvalitě! Na to by si každý profesionál i začátečník měl dát pozor. Není třeba dělat složité omáčky. Stačí pár rajčat, šalotka, parmezán a máte elegantní špagety, které nadchnou každého hosta.

U špaget platí jednoduché pravidlo: V jednoduchosti je síla!

 

Martin Fišer – kuchař restaurace Savoya Špindlerův Mlýn

 

Špagety se dají uvařit na mnoha způsobů, vyzkoušejte například jednoduché, rychlé a vydatné špagety Carbonara, do kterých se zamilujete hned při prvním soustu.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO