Milujete těstoviny a občas se vám stane, že se vám zkrátka nepovedou? Někdy jsou příliš tvrdé, jindy zase rozvařené, slepené nebo bez chuti. Ano, i mistr tesař se někdy utne, ale použijete-li naše rady, bude takových utnutí co nejméně. Jak tedy na to, aby byly dostatečně slané, nelepily se k sobě a byly uvařené tak akorát?

 

Zásady vaření těstovin

Pro správné vaření těstovin je důležité použít velký hrnec. Na každých 100 gramů těstovin je potřeba totiž alespoň jeden litr vody. Před vařením je nutné vodu důkladně osolit nejlépe hrubou solí. Sůl přidáváme do vody, až když voda začíná vařit a než do ní vložíme těstoviny. Voda na vaření těstovin by měla připomínat mořskou vodu, takže solí není v tomto případě potřeba šetřit.  Osolíte-li těstoviny před vařením málo, už je pak na talíři nedosolíte.

 

Těstoviny vkládejte až do opravdu vroucí vody. Při vaření méně kvalitních těstovin můžete do vody kápnout trochu olivového oleje. Těstoviny se díky tomu nepřilepí na dno hrnce a ani se nebudou lepit k sobě. Italové ovšem nic takového nedělají a pár kapek oleje přidávají až po uvaření. Po vsypání těstovin zakryjte hrnec pokličkou a čekejte, až začne voda znovu vařit, pak ztlumte plamen a pokličku odkryjte. Průběžně pak těstoviny nezapomínejte promíchat.

 

Dobu vaření přizpůsobte informacím od výrobce, které jsou uvedeny na obalu, ale i svým chutím a typu sporáku. Nezapomínejte ani na to, že těstoviny „dochází“ ještě cca minutu dvě po tom, co je vylijete z hrnce. Zapomněli jste vyndat těstoviny včas a už jsou dostatečně měkké? Proceďte je pod proudem studené vody, zastavíte tak proces vaření uvnitř těstovin a těstoviny tak nebudou dále měknout. Pamatujte, že pro tělo jsou lépe stravitelné těstoviny uvařené „ al dente“ neboli na skus, což ale nemusí každému vyhovovat.

 

Jakmile mají těstoviny konzistenci takovou, jakou máme rádi, sceďte je, párkrát protřepejte nahoru a dolů a do stran, aby vytekla všechna voda.  Zásadně už těstoviny neproplachujte vodou a nenechávejte je stát dlouho v cedníku, jinak se slepí. Dále už je připravte dle svého receptu.

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO