Doba přípravy: 10 minut + 8 hodin sušení

Množství: 1 menší miska jahodových plátků

 

Odzkoušený recept na vynikající ovocné mlsání, nejen pro děti. Skvělé sušené jahodové plátky. Recept je velice jednoduchý, vystačíme si pouze s ovocem – jahodami.

 

Suroviny:

  • 400g jahod
  • případně trocha citronové šťávy nebo čekankového sirupu

 

Postup:

Jahody omyjeme pod tekoucí vodou a odstraníme stopky. Jahody dáme do mixéru a rozmixujeme. Můžeme přidat trochu citronové šťávy nebo čekankového sirupu pro doslazení, ale není to potřeba.

Směs nalijeme na plech na pečící papír a lehce rozetřeme pomocí stěrky.

Plech sušíme troubě na 50°C asi 8 – 10 hodin. V horkém počasí můžeme sušit i venku na sluníčku, ale musíme plech přikrýt síťkou (ochrana před hmyzem).

Když bude ovoce úplně suché, necháme plech zchladnout a nakrájíme rádýlkem na čtverečky nebo obdélníčky. Nakonec „odloupneme“ od pečícího papíru a naskládáme do misky. Pokud ihned nesníme, zbytek skladujeme v uzavřené nádobě, aby dovnitř nepronikla vlhkost.

Sušené jahodové plátky jsou báječné mlsání pro děti i pro dospělé.

Podobně lze připravit i z jiných druhů ovoce.

 

Jahody

Na jahodách si pochutnávali lidé už v době kamenné, od té doby prošly procesem šlechtění a staly se velice oblíbeným letním ovocem. U nás se jahody pěstují od 19. století a na českých zahrádkách nesmějí chybět.

Maruška z pohádky O dvanácti měsíčkách by v současné době neměla ani v zimě problém jahody pro zlou macechu sehnat. Na pultech obchodů je můžete koupit prakticky celoročně, ale nejlepší jsou ty, které nejsou pěstovány ve skleníku. Celoročně pěstované jahody nejsou tak chutné a voňavé a ošidíme se i o cenné látky.

Čerstvé jahody jsou velmi zdravé. Spolu s borůvkami patří k nejsilnějším přírodním antioxidantům, mají vyšší množství vitamínu C jak citrusové plody. Obsahují také vitamín A, B a E a spoustu minerálů. Jahody jsou cca z 85 % složeny z vody, jsou tedy ideální pro diety. Bohužel je spousta lidí na jahody alergická. Objevit se může kopřivka nebo puchýřky v ústech. Pozor bychom si měli dávat u konzumace jahod u malých dětí. Alergie se projevuje především u jahod, které jsou dováženy a pěstovány celoročně, jsou totiž chemicky ošetřeny.

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO