Jedni jej chválí, jiní zatracují. Řeč je o vepřovém sádle. Živočišném tuku, který se získává z prasat a to škvařením očištěného vepřového tuku, zbaveného zbytků masa, kůže, uzlin a vnitřností.

 

Používá se na vaření, smažení ale i na studenou kuchyni. Využití najde ale také v kosmetice k výrobě mýdla či mastí. Je velmi kalorické a proto je nemají v oblibě příznivci zdravého životního stylu a hubnutí. Ve 100 gramech najdeme totiž přes 3 600 Kj a je složeno převážně z tuků, zejména nasycených mastných kyselin (kyselina olejová, omega 6 a 3 mastné kyseliny). Obsahuje také ale i vitamíny A, D a E.

 

Na stolech našich předků mělo sádlo své čestné místo, a proto bychom ho neměli zavrhovat. Jeho používání nám totiž přináší i některá pozitiva. Domácí sádlo neobsahuje totiž, tak jako průmyslově vyráběné margaríny, zdraví škodlivé trans-mastné kyseliny, umělá barviva ani dochucovadla. Pokud tedy máte chuť na starý dobrý krajíc chleba se sádlem a cibulí, můžete si ho v klidu a bez výčitek vychutnat.

 

 

A jaké jsou další výhody používání sádla?

 

  • Vepřové sádlo dlouho vydrží. Stačí ho uchovat uzavřené nádobě na suchém chladném místě.
  • Při pokojové teplotě se velmi snadno roztírá.
  • Je ideálním pomocníkem na smažení. I při vysokých teplotách se nepřepaluje, tudíž se do jídla neuvolňují žádné karcinogenní látky.
  • Při smažení sádlo neovlivňuje chuť jídla.
  • Je vhodné i pro lidi s intolerancí na laktózu.
  • Skvěle pomáhá hojit popáleniny, jizvy, ekzémy.
  • Zábaly s vepřovým sádlem se používají při léčbě nemocí dýchacích cest.

 

 

A jaké má sádlo využití v kuchyni?

Sádlo je ideálem teplé kuchyně, používá se především ke smažení a vaření. Po každém smažení použijeme novou dávku sádla, nikdy nesmažíme na sádle dvakrát.  Sádlem můžeme také vymazávat pečící nádoby, díky sádlu pak pokrm na nádobu nepřilne.

Již naše babičky ho používali k zadělávání buchet či do cukroví. Kdo by neznal takzvané vánoční sádlovky?! Ze sádla se připravují i tradiční české škvarky. Do české kuchyně sádlo v rozumné míře prostě rozhodně patří.

A jak poznáme dobré sádlo? Mělo by mít bílou barvu (čím bělejší tím lepší), zrnitou konzistenci, jemnou chuť a slabou příjemnou vůni.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO