Je začátek školního roku a to znamená, že je tady i sezona vlašských ořechů. Jaké benefity nám konzumace vlašáků přináší, jak je uchovat do zásoby a co z ořechů připravit?

 

Co se v nich skrývá?

Vlašské ořechy nebo zkráceně vlašáky jsou plody ořešáku královského. Prapůvod mají pravděpodobně ve Střední Asii, odkud se pak rozšířily i k nám. Vlašáky obsahují nutričně cenné a zdraví prospěšné nenasycené tuky a bílkoviny. Jsou skvělým zdrojem vitamínů E, vitamínů skupiny B, kyseliny listové, hořčíku a zinku. Díky svému složení pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, podporují správnou funkci nervového systému, svalů a imunitního systému.

Konzumace vlašských ořechů dále snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice, působí proti depresím, má pozitivní vliv na vlasy a pokožku. Zkrátka ideální superpotravina.

 

Vlašské ořechy se díky své chuti velmi rychle zabydlely v receptech na moučníky, cukroví a především ve Středozemí jsou pak součástí i hlavních jídel. Ořechy můžete křoupat ale i místo nezdravých brambůrků nebo jimi ozdobit jednohubky, dezert nebo dorty. Ořechy skvěle ladí se sýry, hruškami, mrkví, medem, ale i se smetanou. Vyzkoušejte upéci třeba zdravé ořechové sušenky.

 

Jak je uchovat?

Vlašáky mají vysoký obsah tuku, rychle žluknou a jsou pak hořké. Pokud si je chcete uchovat co nejdéle, pak je nechte ve skořápce v uzavřené nádobě v ledničce nebo mrazáku, kde vydrží až rok. Skořápka totiž slouží jako dokonalá ochrana.  Můžete je ale i usušit na slunci a skladovat na temném a suchém místě. Sušení sice trvá až 6 týdnů, ale stojí to za to. Ořechy také můžete naložit do medu.

Ořechy jsou vhodné také na zavařování. Ořechy naplníme do čisté, suché sklenice a dáme do mikrovlnné trouby na plný výkon asi na 1,5 minuty. Sklenici vyndáme, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru asi na 5 minut. Zavařené ořechy vydrží mnoho let a po otevření nepoznáte, že nejsou čerstvé.

 

Máte-li možnost si ořechy nasbírat do zásob, rozhodně neváhejte, o vánocích přijdou vhod. Vždyť co by to bylo za vánoce bez vanilkových rohlíčků z ořechového těsta.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO