Říká se, že na žízeň je nejlepší voda a to je také pravda. Voda by měla být základní tekutinou našeho denního pitného režimu. Správně bychom se měli naučit, vypít nejméně 200ml čerstvé neperlivé vody ihned po probuzení. I když ráno necítíme žízeň, jsme z celé noci v podstatě dehydratovaní. Sklenice vody po ránu nám neutralizuje pH v žaludku, nastartuje metabolismus a doplníme tekutiny, které jsme ztratili během spánku. Nejhorší co můžeme ráno udělat je to, že si dopřejeme pořádně silnou černou kávu, nejenže nás ještě více odvodní, ale také nám do budoucna nadělá v žaludku pěknou neplechu.

 

Bez vody bychom nepřežili

Voda tvoří přibližně 55% hmotnosti ženy a 60% hmotnosti muže, toto číslo ale během dne kolísá. Voda je obsažena v každé naší buňce, dokonce i naše kosti mají přibližně 22% vody. Pokud budeme málo pít, negativně to ovlivní náš metabolismus, spalování, stav kůže, náladu, budeme více unaveni a nejvíce na to doplatí mozek a ledviny.

Alkohol, káva, kola, stoprocentní džusy, černý a zelený čaj působí močopudně, to znamená, že na sebe navážou vodu a odplaví ji z těla ven. Neznamená to, že bychom si tyto nápoje nemohli dopřát, ale musíme pamatovat na to, že potom musíme vypít mnohem více čisté vody.

Pijte průběžně během dne, i když ještě nemáte žízeň. Pocit žízně je totiž signál od našeho těla, že začíná být dehydratované. Nejvíce tekutin bychom měli vypít dopoledne, jelikož odpoledne a večer se pitný režim těžko dohání. Denně se doporučuje vypít alespoň 350ml tekutin na každých 10kg váhy. Pokud tedy vážíme 60kg, měli bychom vypít asi 2,1l tekutin. Toto číslo je ale jen orientační, v případě zvýšené fyzické námahy nebo teplého počasí musíme pít mnohem více.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO