Zelenina je základ zdravé výživy. Každý člověk by měl denně sníst kolem 400g zeleniny, což je téměř 150kg za rok. Zelenina má sice nízkou energetickou hodnotu, ale zato vysokou biologickou hodnotu. Obsahuje hodně vitaminů, minerálů, bílkovin, vlákniny, zdravých sacharidů a dalších látek. Nejzdravější je v syrovém stavu, tepelná úprava ničí hodně vitaminů a její biologická hodnota klesá. Díky svému vysokému podílu vody nám také pomáhá dodržovat pitný režim.

 

Jezte zeleninu každý den

Důležitá je v zelenině vláknina. Snižuje hladinu cukru v krvi, vysoký tlak, hladinu cholesterolu udržuje správný chod zažívacího systému, čistí střeva, snižuje výskyt rakoviny tlustého střeva, výskyt srdečních chorob a další.

Správně bychom měli jíst kousek čerstvé zeleniny ke každému jídlu nebo si ji rozdělit do 4 – 5 porcí, aby si tělo bralo potřebné živiny rovnoměrně. Pokud bychom snědli celý příděl zeleniny najednou, tělo by část živin nepřijalo a zbytečně je vyloučilo (například vitamin C, ten si tělo do zásoby ukládat neumí). To ale v žádném případě neznamená, že si nemůžeme dát pořádnou porci zeleninového salátu.

Společně se zeleninou bychom měli přijmout i nějaký tuk, jelikož zelenina obsahuje vitaminy, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K). Bez tuku se nám tyto látky nevstřebají do těla. Takže si zeleninu můžeme například pokapat olivovým olejem, nebo do ní nastrouhat kousek sýra.

Pokud je už pozdě odpoledne nebo večer a vy dumáte, zda si dát ovoce nebo zeleninu, sáhněte spíše po zelenině (pokud jste se zrovna nevrátili z posilovny). Obecně platí, že dopoledne bychom měli jíst spíše ovoce a odpoledne zeleninu, aby tělo zvládlo spotřebovat všechen cukr z ovoce.

Zelenina (hlavně listová), obsahuje velké množství draslíku, který reguluje přebytek solí v těle a správné hospodaření s vodou. Dále vápník, který je důležitý pro naše kosti. Obsahuje ho například kapusta nebo brokolice. Hořčík působí proti křečím a podporuje vstřebávání tuků. Železo, fosfor a další.

Z vitamínů je důležitý vitamin C, který podporuje naši imunitu a chrání nás před srdečními chorobami. Najdeme ho například v paprice. Provitamin A je silný antioxidant, je důležitý zejména pro náš zrak a najdeme ho v mrkvi, paprice nebo špenátu. Vitaminy skupiny B – B1, B2, B6, kyselina listová, B12 a další. Dále Vitamin E, který pozitivně ovlivňuje plodnost a odolnost organismu.

Naučme se jíst hodně zeleniny, budeme se cítit a vypadat zdravěji, svěžeji a lehčeji. Vybírejte a kombinujte pestré druhy zeleniny. Dělejte si saláty a zeleninové šťávy. Zelenina je základ zdravého životního stylu.

image_print