
Znáte ten pocit, když v zimě dostanete chuť na lahodné ovoce z vaší zahrádky? Ta je ale pokrytá sněhem a schovaná v hlíně. Supermarketové produkty jsou bez chuti, mají vysokou cenu a často jsou nezralé. Kupované marmelády jsou vysoce přeslazené a plné Éček. Co teď? V létě máme plné bříško malin, jahod a dalšího ovoce, ale naše tělo potřebuje vitamíny i v zimě. Buďme proto další rok chytřejší a méně línější, pojďme zavařovat! Marmelády, ovoce, zelenina nebo nějaké netradiční zavařeniny jako chutney nebo ajvar? Pojďme spotřebovat vše, co nám zahrádka příští rok dá!
Než se pustíme do domácích kompotů, pořádně dbejte na zavařovací sklenice a jejich víčka. Pokud ve sklenici bude nějaká nečistota, zavařenina vám chytne zcela určitě plíseň. Vše pořádně omyjeme horkou vodou, pro jistotu je můžeme dát do trouby na 100°, abychom zlikvidovali případně původce plísní. K sterilaci používáme buď speciální zavařovací hrnec s teploměrem, anebo sklenice vložíme do hlubšího pekáče naplněného vodou a vše vložíme do trouby zapnuté na požadovanou teplotu.
Kompoty:
Připravujeme je skoro ze všech druhů ovoce a zaléváme je nejčastěji cukerným nálevem či prosypáváme cukrem a doléváme převařenou vodou. Pro výrobu kompotů používáme ovoce dostatečně zralé, nepoškozené a dobře okrájené, s přiměřeně tuhou dužninou. Omyjeme je až těsně před přípravou, urovnáme do sklenic, setřeseme a zalijeme horkým nálevem. Sklenice po naplnění ovocem a nálevem hned uzavřeme a vložíme do zavařovacího hrnce s horkou vodou, voda by měla sahat přibližně do 4/5 objemu sklenice. Do hrnce vložíme zavařovací teploměr a přikryjeme pokličkou. Zahříváme na danou teplotu (v průměru 80 °C) 20 minut. Po ukončení sterilace sklenice ze zavařovacího hrnce či pekáče hned vyjmeme a ochladíme – např. je postavíme do dřezu s horkou vodou a pomalu přiléváme studenou vodu.
Džem a marmeláda:
Jaký je vlastně rozdíl mezi těmato dvěma produkty? Obojí je taková ovocná pomazánka, hladká nebo s kousky ovoce. Pěkná jasná barva, která voní po daném ovoci. Hlavní rozdíl je, že na džem se používá zásadně jen nejlepší ovoce, bez vad a kazů. Na marmeládu potom můžete použít jakékoli ovoce, které je mechanicky poškozené, nesmí být ale nahnilé nebo plesnivé.
Ovoce jednoduše oloupete tak, že jej dáte do horké vody a pak rychle zchladíte studenou vodou (ideálně s ledem). Takto připravené ovoce (omyté, vypeckované, bez stopek) překrájíme a začneme vařit. Pokud chceme do výsledného protlaku přidat kousky ovoce, necháme si jednu třetinu bokem.
Ovocný protlak nebo dvě třetiny měkkého ovoce podlijeme trochou vlažné vody (přibližně 2 – 3 polévkové lžíce), vaříme v širokém nízkém kastrolu asi 1 kg ovoce prudkým varem za stálého míchání 5 – 10 minut, přitom se uvolní pektinové látky a šťáva z ovoce. Po částech přisypáváme buď želírovací cukr, nebo Gelfix s cukrem v poměru dle návodu uvedeném na obalu přípravku.
Vaříme za stálého míchání, až je náležitě hustý a ovoce změkne. Nesmíme však protlak převařit, při dlouhém varu totiž tmavne a ztrácí vůni, odbourávají se též pektinové látky.