Dovolil jsem si švestičky z naší zahrádky – hlásá Hujer ve známé české komedii. Máte-li známého „Hujera“, který vám jako úplatek švestky nabídne, rozhodně neváhejte.  V kuchyni se s nimi dá kouzlit.

 

 

Švestky jsou modro fialové, lehce nasládlé plody slivoně švestky, které dozrávají od poloviny léta. Původem pochází z Malé Asie, postupně se díky Římanům dostaly i do Evropy. U nás je máme díky Karlu IV. V Čechách se nářečně říká plodům slivka, na Moravě pak kadlátka.

Snad každý ví, že konzumace švestek dokáže pořádně prohnat, umí totiž dokonale čistit střeva a pomáhají při zácpě.  Zvládnou toho ale mnohem víc – posilují srdce a imunitní systém, odvodňují, pomáhají při hubnutí. Z vitamínů obsahují jen vitamín E, zato minerály jsou nadupané, najdete v nich vápník, hořčík, fosfor, draslík. Jsou bohaté na vlákninu.

 

Co vše ze švestek?

Švestkám to sluší nejen ve vypáleném stavu v podobě slivovice, ale také v kuchyňských receptech, obzvláště pak v táčích, koláčích, buchtách i knedlících. Ke zvěřině, ale i sladkým knedlíkům a ovocným nákypům se pak hodí švestková omáčka zvaná klevera. Švestky jsou součástí grilovacích omáček a čatní. Chybu neuděláte, ani pokud je přidáte  k masu a to hlavně ke zvěřině. Nesmíme zapomenou na povidla, která se ze švestek vyrábí. Velmi chutné jsou i sušené švestky, které můžeme přidávat do snídaňových kaší, ale i do játrových paštik. Na zimu si je lze uchovat v mrazáku.

Bojíte se kombinace masa a švestek? Rozhodně není strach na místě. K nedělnímu obědu zkuste plněnou panenku se švestkovou omáčkou a jako dezert ke kávě pak překvapte netradičním kukuřičným koláčem se švestkami.

Skvělá lahůdka jsou také mašličky se švestkovým rozvarem, které stojí za vyzkoušení.

 

Tak jak máte švestky nejraději vy?

image_print