Dovolil jsem si švestičky z naší zahrádky – hlásá Hujer ve známé české komedii. Máte-li známého „Hujera“, který vám jako úplatek švestky nabídne, rozhodně neváhejte.  V kuchyni se s nimi dá kouzlit.

 

 

Švestky jsou modro fialové, lehce nasládlé plody slivoně švestky, které dozrávají od poloviny léta. Původem pochází z Malé Asie, postupně se díky Římanům dostaly i do Evropy. U nás je máme díky Karlu IV. V Čechách se nářečně říká plodům slivka, na Moravě pak kadlátka.

Snad každý ví, že konzumace švestek dokáže pořádně prohnat, umí totiž dokonale čistit střeva a pomáhají při zácpě.  Zvládnou toho ale mnohem víc – posilují srdce a imunitní systém, odvodňují, pomáhají při hubnutí. Z vitamínů obsahují jen vitamín E, zato minerály jsou nadupané, najdete v nich vápník, hořčík, fosfor, draslík. Jsou bohaté na vlákninu.

 

Co vše ze švestek?

Švestkám to sluší nejen ve vypáleném stavu v podobě slivovice, ale také v kuchyňských receptech, obzvláště pak v táčích, koláčích, buchtách i knedlících. Ke zvěřině, ale i sladkým knedlíkům a ovocným nákypům se pak hodí švestková omáčka zvaná klevera. Švestky jsou součástí grilovacích omáček a čatní. Chybu neuděláte, ani pokud je přidáte  k masu a to hlavně ke zvěřině. Nesmíme zapomenou na povidla, která se ze švestek vyrábí. Velmi chutné jsou i sušené švestky, které můžeme přidávat do snídaňových kaší, ale i do játrových paštik. Na zimu si je lze uchovat v mrazáku.

Bojíte se kombinace masa a švestek? Rozhodně není strach na místě. K nedělnímu obědu zkuste plněnou panenku se švestkovou omáčkou a jako dezert ke kávě pak překvapte netradičním kukuřičným koláčem se švestkami.

Skvělá lahůdka jsou také mašličky se švestkovým rozvarem, které stojí za vyzkoušení.

 

Tak jak máte švestky nejraději vy?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO