Co by to bylo za vánoce, pokud by u štědrovečerní večeře chyběl bramborový salát. Pojďte se s námi podívat do historie této pochoutky. Víte třeba, že se dříve salát připravoval ze zbytků?

 

Jak vznikl?

O tom, kdy a jak vlastně bramborový salát vznikl, se přesně neví. Jedna verze tvrdí, že za průkopníka bramborového salátu můžeme považovat belgického kuchaře Luciena Oliviera, který salát připravil v Rusku pro místní smetánku. Podle té druhé verze za vším stojí vídeňští kuchaři. Ať je to tak nebo salát se postupně vylepšoval a na světě najdeme stovky nebo nebojme se říci i tisíce receptů na ten nejlepší bramborový salát.

První zmínka o smaženém kapru servírovaném s bramborovým salátem pochází z české kuchařky až v roce 1924. Tenkrát mu ovšem chyběla pořádná dávka kořenové zeleniny. Majonéza ovšem nesměla chybět a tak si na bramborovém salátu nejdřív pochutnávali na štědrý den především bohatší vrstvy.  Postupně se salát dostal i na venkov a stal se tak skvělou pochoutkou nejen na vánoce. Ingredience tradičního českého salátu tak jako ho známe dnes, se ustálily až po první světové válce. Jako příloha ke štědrovečerní večeři se salát ovšem začal podávat až po druhé polovině minulého století.  Tradiční český salát je chuťově výraznější a zanechal stopy v celém světě.

 

Víte, že třeba slavná česká kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová připravovala salát ze zbytků? Dala do něj to, co zbylo z předešlých dnů –  uzený jazyk, šunku, kapoun, studenou telecí pečeni, ale třeba i zbytky koroptve. Vše smíchala s majonézou a teplými nakrájenými bramborami. Vánoční salát byl hotov. Nad takovýmto bramborovým salátem bychom ale v dnešní době už ohrnovali nos. Jaký je ten váš nejlepší recept na vánoční bramborový salát? Jste příznivci kupované sterilizované zeleniny nebo dáváte přednost domácími zdroji a zeleninu vaříte ve speciálním nálevu? Přidáváte nějaké tajné ingredience? Nebo máte rádi odlehčený salát bez majonézy? Ať do něj dáváte cokoli, věříme, že na Štědrý den chutná salát lépe, než ten co připravujete během roku třeba k nedělnímu obědu.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO