Také jste si oblíbili brokolici? Patří tato super zdravá zelenina do vašeho jídelníčku?Brokolice nejen že výborně chutná, je ale také považována za naprostou vitamínovou bombu a do naší kuchyně bychom ji tak měli rozhodně zařadit. Ve 100 gramech brokolice najdeme více než 100 mg vitamínu C, dále obsahuje vitamín E, B, karoten, vlákninu, kyselinu listovou, draslík, vápník, selen a hořčík. 

Díky svému složení pomáhá brokolice v boji proti nejrůznějším zdravotním komplikacím a měla by se tak stát pravidelně konzumovanou potravinou v našem jídelníčku. Oblíbili si ji především milovníci zdravé stravy a hubnutí, je totiž z 90% složena z vody a obsahuje minimum sacharidů.

 

Brokolice pochází ze středomoří a svým vzhledem připomíná květák, palice má však svěží zelenou barvu. Jídlo připravené z brokolice pak tedy nejen že výborně chutná, ale také skvěle vypadá. Potěšíte tedy nejen své chuťové buňky, ale také zrak. Upečte si například výborný brokolicový koláč.

 

Jakou brokolici vybrat a jak se k ní chovat?

Víte, jak správně brokolici připravit? Není to žádná věda. V obchodě se zaměříme na zdravě vyhlížející brokolici. Neměla by být nijak potlučená. Barvu by měla mít sytě zelenou bez žlutých skvrn. Nažloutlé či našedlé by neměly být ani listy ani růžičky.  A rozhodně by neměla zapáchat. Doma pak brokolici skladujeme na chladném, suchém a stinném místě nebo v lednici, tam vydrží až 10 dní. V případě mražení brokolici po rozmrazení již znovu nezmrazujeme.

 

Při přípravě je důležité brokolici nepřevařit, ztratila by tak svou chuť i vitamíny. Ideální je ji připravovat v páře (cca 5 minut) nebo lehce povařit v lehce osolené vodě a to při teplotě kolem 60°C asi 5 minut na mírném ohni. Nadýmání předejdete přidáním kmínu či fenyklu.  Před přípravou brokolici důkladně omyjeme a jednotlivé růžičky oddělíme od stonku.

 

V kuchyni má pak brokolice široké použití. Lze ji připravovat syrovou nebo v povařeném stavu. Brokolici můžeme smažit, vařit, dusit, zapékat. Uvařit si z ní můžeme chutnou polévku, skvěle se hodí také jako příloha k masům a do vegetariánské kuchyně. Brokolice stojí rozhodně za vyzkoušení.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO