Čočka je jednou z našich nejpoužívanějších luštěnin. Čočka by také jako symbol hojnosti a peněz neměla chybět v novoročním menu. Víte jak tuto potravinu správně chystat k dalšímu použití a jaké jsou druhy čočky?

 

Co je vlastně čočka

Čočka obsahuje velké množství bílkovin a na pomyslném žebříčku rostlin obsahující bílkoviny je za sójou hned na druhém místě. Je tak oblíbenou surovinou u vegetariánů.  Pochlubit se může také množstvím vlákniny a kvalitních sacharidů, které nás zasytí na dlouhou dobu. Z minerálů obsahuje především vápník, fosfor, železo a také vitamíny A, B, C a E.

 

Jak vařit čočku

Drobnozrnná čočka pochází z Asie, velkozrnná z okolí Středozemního moře, odkud se postupně rozšířila i do Evropy. Jednotlivé druhy čočky se od sebe liší jak velikostí semen, ale také barvou. S čočkou se v kuchyni rozhodně nebudete nudit. Není totiž čočka jako čočka. Nejoblíbenější je u nás čočka zelená, hned za ní pak čočka červená. Populární se ale stává také čočka žlutá nebo černá. Jak vařit čočku a jaké jsou její druhy?

 

Druhy čočky

Zelená čočka – patří u nás k té nejpoužívanější. Nazývá se zelená, ale barva je spíše hnědá a zrna jsou velká. Oblíbená je tato čočka na přípravu čočkové polévky nebo jako čočka na kyselo. Příznivci zdravé výživy z ní připraví karbanátky nebo sekanou. Tuto čočku je vhodné předem na pár hodin namočit. Ubere nám to nějakou tu minutu při vaření a čočka je i lépe stravitelná.

Tmavozelená čočka – má menší a kulatější zrna a barva zrn je olivová. Po uvaření pak čočka zesvětlá. Tato čočka se po uvaření snadno nerozvaří, a proto se přidává třeba do salátů.

Na popularitě získává i červená nebo žlutá čočka, která se prodává nejčastěji v neloupané podobě. Díky tomu ji není nutné předem namáčet. Je také rychleji uvařená (cca 10-15 minut) a hodí se jak do polévek, pomazánek tak třeba do salátů ale také jako zajímavá příloha.

 

Černá čočka (beluga) je považována za královnu mezi čočkami. Díky obsahu antioxidantů má černou barvu a je právem zařazena mezi superpotraviny. Výhodou černé čočky je, že se stejně jako čočka červená nemusí dopředu namáčet. Nejlépe si její lehce oříškovou chuť užijete v nejrůznějších zeleninových salátech.

 

Před přípravou čočky si zahrajte na Popelku. Čočku vysypte na pracovní desku a důkladně proberte. Vyhoďte kamínky, smetí a poškozená zrníčka. Pak podle druhu namočte čočku na pár hodin do vody.  A pak už záleží na vaší chuti a fantazii. Uvařte si s námi tradiční čočkovou polévku, čočku na kyselo se sázeným vejcem anebo netradiční červenou čočku s lososem.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO