Už jste měli tu čest a vyzkoušeli jste energetickou, minerálovou a vitamínovou bombu s názvem datle? Přečtěte si následující článek a dozvíte se, proč byste měli datle do jídelníčku zařadit i vy.

 

Rychle doplní energii

Datle jsou podlouhlé oválné bobule dlouhé asi 3 až 7 centimetrů, které rostou na palmě datlovníku. Pochází z oblasti Mezopotámie ve střední Asii. Tam se pěstovaly už před více než 5000 lety. Jejich pěstování se poté rozšířilo i do Alžíru, Egypta, Iránu, Iráku, Tunisu a dalších zemí.

 

Potřebujete rychle dobít energii? Pak sáhněte právě po datlích. Ve 100 gramech (asi 10ks) najdete až 275 kcal. Sacharidy v datlích se skládají převážně z glukózy a fruktózy. Nezanedbatelné je také velké množství vitamínů skupiny B, dále minerálů (draslík, železo, hořčík, fosfor a vápník) a stopových prvků jako je mangan, zinek a měď. Ve 100 gramech najdete také přibližně třetinu doporučené denní dávky vlákniny a jen malé procento tuků.

Víte, že se datle používají při silném suchém kašli a zánětu průdušek? Efekt zvýšíte, pokud je povaříte v sójovém mléku. Jaké další účinky na zdraví nám datle přináší? Podporují činnost mozku, pomáhají chránit proti ucpávání tepen, prospívají kostem, snižují krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, pomáhají proti nespavosti, působí proti křečím, vyživují pokožku, působí antibakteriálně, posilují játra a ledviny.

 

Kam se hodí?

Datle jsou jak sušené, tak čerstvé ideální pro přímou konzumaci. Hodí se do různých směsí müssli, či proteinových tyčinek, přidat je můžete do smoothie nápoje. V gastronomii se používají ve sladkých i slaných jídlech, při pečení i vaření.  Často se stávají součástí exotických receptů, ale také různých druhů moučníků, pudinků a chlebíčků.

Datle můžeme koupit sušené, přičemž ve vzduchotěsné nádobě vydrží až 12 měsíců. Čerstvé pak v chladničce asi 2 týdny.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO