V Japonsku suši, v Itálii pizza. Ať se kohokoliv na Slovensku zeptáte, jaké je jejich nejtradičnější jídlo, zpravidla každý bez váhání odpoví, že jsou to halušky. Už jste někdy tento poklad našich sousedů ochutnali? Pojďte se seznámit se slovenským národním jídlem, které k této zemi patří stejně jako Tatry.

 

V jednoduchosti je síla

Halušky jsou jednoduché jídlo jak na suroviny, tak i na přípravu. Jedná se v podstatě o malé noky z bramborového těsta. Hlavními ingrediencemi jsou tedy brambory a mouka. Syrové brambory je třeba třít nebo případně i nastrouhat. Po vymačkání vody z brambor se voda nechá segmentovat, následně se slije a zbylý škrob se vrátí zpět do brambor, kde působí jako pojivo. Brambory se osolí, přidá se mouka a případně i troška mléka. To, že má hmota ideální konzistenci poznáte podle toho, že kapka těsta při vaření drží pěkně pohromadě a přitom protéká dírkami sítka nebo speciálního sítka zvaného haluškovač. Nočky se pak vaří asi 10 minut v osolené vodě. Po uvaření se noky scedí, propláchnou studenou vodou a lehce promastí. Po té následuje ochucení.

U nás se nejčastěji přidává kyselé zelí a smažená slanina (pak se haluškám říká strapačky). Na Slovensku jsou ale halušky nejčastěji podávané s brynzou, což je lehce nazrálý tvarohovitý sýr a se smaženou slaninou. Setkat se můžete ale také s haluškami s mákem či povidly. Fantazii a chutím se ale meze nekladou. Halušky skvěle chutnají třeba s houbami, nebo sýrovou omáčkou a porcí uzeného masa.

 

Budete-li mít někdy možnost halušky ochutnat přímo v některé slovenské kolibě, rozhodně neváhejte. Naši bratři umí vykouzlit z  pár ingrediencí doslova divy a budete jistě mile překvapeni i jejich pohostinností.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO