Bábovičko, poveď se mi, jestli se mi nepovedeš, tak dostaneš na pr…el …říkají děti na pískovišti, když chtějí, aby se jim povedla bábovička. Dětem stačí mokrý písek, ale jak je to s bábovkou, kterou si upečeme doma v troubě? Co dělat pro to, aby byla bábovka krásně vláčná, nepopraskaná a šla dobře vyklopit?

 

Známe pár triků

Bábovku ochutnal snad už každý a většinou si ji vybavíme ve spojitosti s babičkami, které bábovky často s láskou pečou. Chcete, aby se i vám bábovka povedla? Pak vsaďte na jednoduché triky.

Ingredience

Začít musíte už u ingrediencí. Třeba taková vajíčka je dobré před použitím vyndat z ledničky minimálně o hodinu dřív, než je budete potřebovat. Do vajec, která mají pokojovou teplotu se lépe všlehává vzduch a budou nadýchanější než vajíčka právě vyndaná z ledničky.

Těsto

S těstem pracujte velmi opatrně, mouku prosejte a promíchejte s kypřícím práškem do pečiva. Pokud je v receptu našlehaný bílek, přidejte ho až na konec. Těsto nebude suché, pokud do bábovky přidáte rozinky namočené v rumu. Chcete vyzkoušet něco jiného? Přijdete do bábovky třeba trochu nutelly, kousky čokolády, sušené ovoce namočené v rumu nebo třeba marmeládu.

Nikdy nezapomeňte formu bábovky důkladně vymazat ideálně 100 procentním tukem a vysypat rovnoměrně polohrubou nebo hrubou moukou. Stejně jako mouka poslouží třeba i krupice, kokos nebo strouhanka.

Teplota

Při pečení neotevírejte předčasně dvířka trouby. Do těsta se totiž dostane studený vzduch a bábovka se propadne. Důležité je také dostatečně troubu předehřát. Nesnažte se také péct bábovku rychle a tudíž při vysokých teplotách.  Bábovka by se měla péct při teplotě maximálně 160 0C, při vyšších teplotách se může stát, že bude bábovka vysušená.

Forma

Dbejte také na správně zvolenou velikost formy, aby vám těsto z bábovky neuteklo. Pokud děláte menší bábovku, přizpůsobte tomu i množství kypřícího prášku. Mějte na paměti, že těsto naskočí o třetinu až polovinu svého objemu za syrova.

To že je bábovka propečená značí zlatý a vyběhlý korpus. Můžete také použít špejli, kterou opatrně zapíchnete do korpusu. Pokud je špejle po vytažení suchá, můžete bábovku vyndat z trouby. Po té vyčkejte minimálně 5-10 minut až se bábovka jakoby odtáhne od stěn, pak bábovku opatrně vyklopte.  Pokud bábovka nejde vyklopit, namočte utěrku do studené vody, vyždímejte ji a přitiskněte k formě. Pak by měla jít bábovka snadno vyklopit. Bábovku ve formě nenechte úplně vychladnout, vyklopení by se nemuselo povést.

 

Máte svou oblíbenou bábovku? Že ne? Tak vyzkoušejte třeba margot bábovku nebo bábovku s tvarohem a malinami. U nedělního kafíčka si budete jenom pomlaskávat.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO