Také milujte vánoční trhy, kde nakoupíte dárky pro své nejbližší a při rozsvěcování vánočního stromečku a poslouchání koled se zahřejte třeba vánočním punčem? Povíme vám jak si takový punč připravit v pohodlí domova a proč se vlastně punči říká punč.

 

Punč prohřeje tělo

Vánoční punč dokáže stejně jako grog či svařák nádherně prohřát naše zmrzlá těla. Umí toho ale mnohem víc. Umí totiž navodit tu správou vánoční atmosféru. Pokud zabrousíme do historie tohoto nápoje, ocitneme se až v daleké Indii. Název punč (v němčině Punsch nebo v angličtině Punch) je odvozen od hindského výrazu Panča, což znamená pět. Tolik ingrediencí se totiž k výrobě punče používalo. Kromě alkoholu to byla voda, cukr, citron a koření. Na evropském kontinentu se jako první zahřívali punčem až kolem 17 století v Anglii a odtud pak punč postupně putoval do dalších evropských zemí. Vánočním punčem rozhodně nepohrdneme ani v dnešní době. Je v podstatě jedním ze symbolů vánočních trhů.

 

Jak na něj?

Receptů na punč je nepřeberné množství, používají se totiž různé druhy alkoholu a to od vína, brendy až třeba po jamajský rum. Někde se můžete setkat také s tím, že se punč podává studený. U nás je ovšem punč spjat s vánocemi a vánočními trhy. Aby nás dokonale zahřál, přidává se do něj kromě tradičních surovin víno a rum.  Punč si pak každý může vyladit podle svého. Pokud chcete punč silnější, nešetřete s rumem. Pokud naopak sladší, použijte sladké víno či přislaďte punč cukrem. Punč pak vyšperkujte kořením (skořice, hřebíček) a ozdobte ovocem dle vlastní chuti. Do punče se skvěle hodí jablka, citrusové plody, ananas, hruška, khaki. Ani děti nemusí přijít zkrátka. Namíchejte jim punč nealkoholický.  Alkohol v tomto případě nahrazujeme větším množstvím ovocné šťávy nebo nealko nápoji.

 

Ještě jste doma punč nepřipravovali? Pak si můžete vánoce zpříjemnit punčem podle našeho receptu.  Příprava není složitá a rozhodně si na něm pochutnáte a navodíte tu správnou vánoční atmosféru. Tak šťastné a veselé 🙂

 

Vánoční ovocný punč

Recept s videoreceptem zde

 

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO